Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyměňte politiky, volte malé strany, nabádají hudebníci a herci

Projekt 'Vyměňte politiky' podpořil i zpěvák Dan Bárta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt 'Vyměňte politiky' podpořil i zpěvák Dan Bárta. | foto: Reprofoto

PRAHA Nebojte se volit malé strany, váš hlas není automaticky ztracený, říkají Aneta Langerová, Dan Bárta, skupina Nightwork či Viktor Preiss. Známí hudebníci a herci se přidali k iniciativě Vyměňte politiky. Ta má jediný cíl: ukázat lidem, že snaha se o změnu současné české politiky má smysl. Projekt zároveň upozorňuje, že o vstupu nové strany do sněmovny může rozhodnout už každý desátý hlas.

"Naším cílem je, aby zkorumpovaný establishment odešel do politického důchodu a neotravoval vzduch svou arogancí. Věříme, že jsme schopni zmobilizovat všechny slušné lidi, kteří už mají dost našich stávajících politiků," píše se na webových stránkách Vymentepolitiky.cz.

Za iniciativou stojí skupina lidí, která není spokojena se současnou politickou situací a rozhodla se s tím něco dělat. Její členové jsou nadstraničtí a zastávají různé politické názory.

"Žádná politická strana nás nepodporuje. S žádnou se ani neznáme, nikterak s ní nekomunikujeme. Je to čistě naše iniciativa," řekl serveru Lidovky.cz jeden z autorů projektu David Seibert.

"Chceme ukázat lidem, že těch, kteří touží po změně je u nás obrovské množství a že díky novým technologiím jsme schopní se na této změně i domluvit," dodává.

Šance na změnu nemusí být podle něj tak nereálná. "Vyzýváme lidi, aby šli k volbám a aby se nebáli volit i menší neparlamentní strany. Vždyť stačí pouze 270 tisíc hlasů k tomu, aby se strana dostala do sněmovny," upozorňuje Seibert.

Cíle občanské iniciativy Vyměňte politiky již veřejně podpořilo několik desítek tisíc lidí. Na Facebooku má již 24 tisíc příznivců.Projekt podporují hudebníci a herci
Myšlenky na změnu současné politiky podporuje i celá řada osobností české kulturní scény. Patří mezi ně například Aneta Langerová, Tomáš Klus, skupina Nightwork, Radek Banga a Kryštof Hádek. Někteří z nich natočili spoty, kde vysvětlují, jak by měla politika vypadat.

Iniciativu svým pohledem podpořil i herec Viktor Preiss. "Politika je věc, která má, či která by měla dělat člověka lidštějším, což znamená méně osamělým," říká v klipu, který se objevil i na Youtube.Tlumočnice a překladatelka Dana Hábová zase ve spotu varuje občany, že společnost není ohrožena jen nemocemi, ale i politikou "Společnost lze léčit. Využijte prosím voleb," říká a dodává "Nečekejte, až ze současné politiky onemocníte!"

Tento týden se aktivně připojil i zpěvák Dan Bárta, který ve svém několikaminutovém interview dává návod, jak řešit současnou politickou situaci. 
"Votrávenej je každej koho znám" říká Bárta a jednoduchými počty naznačuje, jak je reálné dostat menší strany do sněmovny. "Milion krát jedna je milion, za to se dostanou do parlamentu tři nový strany" dodává.

Kritika 'hitparády' politických stran
Projekt si stihl vysloužit i kritiku. Důvodem byla anketa, ve které mohli lidé hlasovat a zároveň sledovat, jak je která strana oblíbená. V žebříčku se ovšem objevily jen strany, které sami správci považují za slušné. Ze sněmovny se kvalifikovali jen zelení. Autoři portálu pak anketu úplně zrušili.

"Náskok některých politických stran u někoho vzbuzoval dojem, že jsme s nimi nějak provázáni a "nadržujeme” jim. To je však vyloučené a opak je pravdou. Abychom ale rozptýlili veškeré pochybnosti, anketu jsme odstranili," říká Seibert.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...