Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vyměňte stará okna za nová

Česko

Že je na výměnu oken už pozdě? Kdepak. Pokud ale uvažujete o výměně až na jaře, vyberte si okna raději už nyní, firmy nabízejí často slevy. LN vám nabízí odpovědi na základní otázky týkající se výměny oken.

* Proč bych měl vlastně okno vyměňovat?

Tuto otázku si položí asi každý, komu je líto velké částky za výměnu oken. Přemýšlet nad výměnou by měl ale každý, jehož okna jsou ve špatném stavu. Nevyhovující tepelně-izolační vlastnosti včetně špatného technického stavu mají často okna instalovaná před rokem 1990. Je dobré si uvědomit, že starými okny, u kterých se často v zimě zvedá i záclona, netěsní a uniká jimi ven velké množství tepla. Okna se podílejí na celkových tepelných ztrátách celé budovy až 50 procenty. Výměnou oken tak můžete ročně ušetřit až desítky procent za vytápění, což je při stále se zvyšujících cenách paliv krok správným směrem.

* Jaký typ okna si mám vybrat?

Nejčastěji se setkáte s rozdělením oken podle použitého materiálu: dřevěná a plastová. Existují ale také hliníková okna a okna kombinovaná. Výběr konkrétního typu záleží na každém jednotlivci, neboť každý typ okna má své výhody i nevýhody. U stavebních firem stále vede plast, zatímco jednotlivci se vrací k přírodnímu dřevu. Plastové okno je levnější, nemusí se natírat a výhoda je také v minimální údržbě. V nabídce je mnoho barvených odstínů. Přesto vede bílá barva, která má ovšem jednu podstatnou nevýhodu: po čase zežloutne či zešedne.

* Komu se vyplatí dřevěná okna?

Dřevěné okno se sice musí chránit nátěry, ale je naproti tomu ekologičtější, má delší životnost a oproti plastovému malou teplotní roztažitost. Dřevěné okno lze tedy doporučit spíše pro okna větších rozměrů, kde nehrozí, že bude materiál při změnách teplot tolik „pracovat“, plastové se zase více hodí do vlhkých místností, jako jsou koupelny. Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoli materiál, vždy si zjistěte, zda jsou použité materiály, případně celý výrobek, opatřeny příslušnými certifikáty ze zkušeben a zda celý výrobní proces splňuje příslušné kvalitativní normy.

* Co je to eurookno?

Název eurookno zaslechneme dnes poměrně často. Jde o typ dřevěného okna, které je vyrobeno z dřevěných, vícevrstvých a lepených profilů, zatímco dřevěné okno je vyrobeno z jednoho kusu masivního dřeva.

Pokračování na straně III.

Dokončení ze strany I

Právě profily u eurooken eliminují kroucení dřeva, a umožňují tak osazení dřevěných oken komfortním kováním. Další velkou výhodou dřevěných profilů je fakt, že díky nim lze zužitkovat celé stromy. Dosáhne se tak minimálního přírodního odpadu. Mezi základní odstíny eurooken patří barvy a odstíny hnědé a bílé. Je však možné zvolit si jakoukoli barvu a její odstín. Stejně jako dřevěné okno se také eurookno musí natírat a velkou roli bude hrát také kvalita a trvanlivost použitých nátěrových barev. Pokud se použije kvalitní značková barva, většina výrobců dává již záruku 5 let, stačí eurookna natřít jednou za 10 let.

* Čeho si mám při výběru oken dále všímat?

Kromě certifikátů prokazující splnění současných požadavků byste měli přihlédnout hlavně k tepelným a izolačním vlastnostem okna. Důležitý je například součinitel prostupu tepla, který vyjadřuje celkovou tepelně izolační schopnost okna. Jednoduše řečeno to znamená, kolik tepla prochází metrem čtverečním okna při rozdílu teplot 1 0C. U pobytových místností je dnes požadován ve výši maximálně 1,7 W/m2, obecně se ale doporučuje číslo 1,1 W/m2. Další vlastností, kterou bychom měli sledovat, je průvzdušnost. Ta udává těsnost okna a vzduchovou neprůzvučnost - hodnocení z hlediska ochrany proti hluku. Zájem věnujte také konstrukci takzvané funkční spáry, ve které se okno otevírá a musí zde být dešťová a větrová zábrana. Odborníci často varují před levnými okny především z Polska, která lákají nízkou cenou, ale postrádají výztuž. Okno pak drží v podstatě jen sklo. I zde tedy platí, že za kvalitu je třeba si připlatit.

* Co znamená údaj o počtu komor v profilu?

Rámy oken jsou uvnitř duté s několika přepážkami dělícími dutinu na několik komor. Více komor zabraňuje proudění vzduchu uvnitř rámu a zlepšuje tepelněizolační vlastnosti rámu. Vybrat si dnes můžeme až ze šesti komor v profilu, přičemž standardem jsou dnes tří- až pětikomorové profily. Komory se dnes často vyplňují izolačním materiálem, argonem či jiným plynem, který izoluje lépe než obyčejný vzduch. Pokud od okna očekáváte perfektní zvukovou izolaci, volte těžké okenní tabule s co nejvíce vzduchovými mezerami. Čím je tloušťka skla a vzduchové mezery větší, bude okno lépe izolovat. Ne vždy ale musí platit, že čím větší počet komor, tím hlubší profil okna. Šest komor může mít tedy stejnou hloubku profilu jako pět komor, takže rozdíl pocítíte jen v ceně. Standardní požadavky na propustnost tepla bez problému splní profily slabší.

* Jak mám postupovat při výměně oken?

Když si rozmyslíte, co od oken očekáváte a jaký typ by se vám líbil, okna si orientačně změřte. Doporučuje se měřit šířka a výška otvoru od levé venkovní špalety k pravé venkovní. Nezapomeňte si specifikovat také způsob otevírání. Pokud na výměnu oken nespěcháte, oslovte klidně více firem a nechte si zpracovat nabídku. Počítejte s tím, že dodací lhůta se může pohybovat od čtyř do osmi týdnů a firma po vás bude požadovat zálohu, která by neměla být vyšší než 50 procent celkové částky.

* Mohu si koupit okno bez montáže?

To sice můžete, ale počítejte s tím, že za okna bez montáže zaplatíte 19% DPH a doba záruky bude jen dva roky. Zatímco v případě, že vám okno nainstaluje sama firma, zaplatíte daň pouze 9 %, a navíc vám poskytne delší záruku, často pětiletou.

* Potřebuji nějaké povolení k výměně oken?

Platí zásada, že pokud bude mít nové okno stejnou velikost, barvu, tvar i členění (materiál se může změnit), nepotřebujete žádné povolení. V jiném případě se musí žádat o stavební povolení, ať už jde o rodinný dům či byt. Když jde o byt družstevní, je nutné projednat výměnu s orgány družstva. Doporučuje se rovněž konzultace výměny s odborníkem, neboť nesprávná výměna může způsobit vyšší vlhkost či výskyt plísní apod.

* Mohu okna vyměňovat i v zimě?

Lidé mají z výměny oken v zimě strach hlavně vzhledem ke studenějšímu počasí a chladu v obytných místnostech. Okna se ale vyměňují celoročně, vyjma mrazů pod minus deset stupňů. Výměna starého okna za nové trvá několik desítek minut. Nemusíte mít strach, ani když měníte okna v celém domě. Řemeslníci se u vás nezdrží více než jeden den. Počítat se špínou a prachem musíte ovšem v létě i v zimě.

***

U stavebních firem stále vede plast, zatímco jednotlivci se vrací k přírodnímu dřevu. Plastové okno je levnější, nemusí se natírat a výhoda je také v minimální údržbě.

PO MONTÁŽI OKEN SI ZKONTROLUJTE:

* Zapěnění PUR pěnou je provedeno po celém obvodu okna v šířce profilu. * V připojovací spáře se nenachází žádné pevné překážky, které by mohly bránit dilataci, kromě spodních stabilizačních podložek. * Okno je bez viditelných deformací a povrchových poškození (znečištění, poškrábání apod.) * Těsnění je kompletní po celém obvodu rámu i křídla. * Křídlo okna doléhá po celém obvodu k rámu. * Otvírání a zavírání není doprovázeno rušivými zvuky (drhnutím rámu o křídlo, skřípáním apod.). * Klika je bez poškození a jde lehce do všech krajních poloh. * V horní části křídla na kování se nenacházejí žádné nečistoty (zbytky malty, prach aj.). * Zasklení je bez zjevných vad. * Kompletnost provedení zednických prací (ostění, nadpraží a pod parapetem). Zdroj: www.vekra.cz

Dřevěná okna versus plastová okna

DŘEVĚNÁ OKNA Výhody + přírodní materiál - příjemný na pohled i dotek

+ ekologicky šetrné k přírodě + dlouhá životnost + snadno obnovitelný materiál + v průběhu času nemění technologické vlastnosti Nevýhody - dražší - nutná impregnace a další pravidelná údržba

PLASTOVÁ OKNA Výhody + nenáročné na údržbu + levnější + výběr z mnoha barevných odstínů + možnost instalace nadstandardních doplňků

Nevýhody - nenahradí plně vzhled dřeva - bílá barva rámů často zežloutne či zešedne - po čase dochází ke křehnutí materiálu - nižší životnost

Autor: