Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výmluvy roku 2014: spořílek z Homolky, nedůtklivý Nečas a Ovčáčkova tradice

Vladimír Dbalý (koláž Lidovky.cz). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý (koláž Lidovky.cz). | foto: Šimon , Lidové noviny

Toto je hitparáda výroků, které reportéři serveru Lidovky.cz letos publikovali a které jim dodnes rezonují v hlavě. Některé mají parametry výmluv, některé zase nepostrádaly znaky absurdního dramatu. A některé, některé byly zkrátka jen směšné. Milí čtenáři, zvolte ten nejvýmluvnější.


1. „Jsem ekonomicky nezávislý, mám přísun potravin z venkova a naše náklady na živobytí jsou nízké.“

Takhle Vladimír Dbalý, exředitel Nemocnice Na Homolce viněný z mnohamilionové korupce, vysvětloval soudu, jak přišel rozsáhlému majetku. Vedle několika nemovitostí doma schovával kufr s penězi, zlatem a známkami v hodnotě přesahující 40 milionů korun. Dle mínění redakce je to na zápis do zlatého fondu výmluv korupčníků hned za strýčka Vika a „křišťálovější než křištál“. 

2. „S nikým jsem nehovořil, takže nemohu říct, jaké měli pohnutky, že hlasovali pro mě. Musíte se těch lidí zeptat.“

 František Čuba se letos ve svých 78 letech stal senátorem a takto reagoval na otázku redaktora serveru Lidovky.cz, zda mu podle něj pomohly úspěchy z minulosti, tedy zejména pověst komunistického JZD Slušovice, nebo předvolební kampaň. Nyní můžeme s klidem parafrázovat slavnou politologickou poučku z devadesátých let, že v Praze by vyhrála i Klausova tenisová raketa. Nově platí, že ve Zlíně by ve volbách zvítězila i Čubova stranická knížka KSČ.

3. „Pro mě ten smír znamená velké vítězství.“

Kancléř Vladimír Mynář si po svém vyložil soudní výrok, podle něhož se měl Hrad de facto omluvit za to, že bývalého hradního právníka Pavla Hasenkopfa označil za autora kontroverzní amnestie Václava Klause. Rozhovor, který hnedle po smíru rozjel nové kolo soudního sporu, obsahuje i další Mynářovy svérazné interpretace.

4. „Jediný, co funguje, je vyvolat v lidech lítost. Jak my dva budem vyvolávat v lidech lítost?"

Nečekanou míru sebereflexe zaznamenaly skryté mikrofony v kanceláři politického podnikatele Romana Janouška, když se svým kolegou, rovněž obchodníkem s vlivem, Martinem Ulčákem vymýšleli, jak zařídit nižší trest za nehodu.

5. „Příště pojedu do Holešovic radši metrem.“

Novopečený poslanec ANO Jan Volný z Chodové Plané na Tachovsku se kál poté, co byl přistižen, jak parkuje na chodníku u Veletržního paláce. Snad mu jeho pražští kolegové včas vysvětlili, že z malostranských sněmovních paláců jede na Strossmayerovo náměstí tramvaj číslo 12 a trvá to nějakých 14 minut. Teď ještě jestli to ostatní poslanci vědí. Aby nebyl nával v metru.

6. „Trávím nemalou část mého času dojížděním na ministerstva. Dokážu tam obstarat hodně věcí, které potřebuji, protože hejtman s jednotlivými ministerstvy komunikovat musí.“

 Hejtman Kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek (ČSSD) se pokoušel obhájit vlastní tezi, že souběh funkcí zvyšuje jeho efektivitu. Když už je v Praze, tož tam zmáčkne tlačítko v poslanecké lavici a jede.

7. „Já to jen sdílel.“

Poslanec, momentálně v trikotu ČSSD, Stanislav Huml zkoušel zmírnit kritiku, která se na něj sesypala poté, co na vlastním facebookovém profilu uveřejnil text svého známého, který mimo jiné obsahoval větu „Petro, jsi skvělá tenistka, ale jako člověk jsi špína!“ a který Huml doplnil slovy: „Dobrý koment“.

8. “Paní ombudsmanka se asi zbláznila, ať se zkusí projít v bikinách po pláži v Saudské Arábii a oni ji to tamní muslimové vysvětlí.“

Petr Gazdík, místopředseda Poslanecké sněmovny (TOP 09 a STAN), opravdu konstruktivně přispěl k diskuzi o tom, zda ženy mohou nosit v českých školách hidžáby.

9. „Co je překvapivého na tom, že nájemní byt je vlastněn právnickou nebo fyzickou osobou? Co je na tom podezřelého? Přestaňte už s narušováním mého soukromí.“

Petr Nečas se vzpíral vysvětlit, jak se stalo, že nadstandardní byt, o jehož koupi jako premiér uvažoval, koupila soukromá firma a vzápětí mu jej pronajala za dodnes neznámých podmínek.

10. „Jde už o tradici.“

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček letos neměl snadnou práci, jeho šéf ho nechával vysvětlovat nevysvětlitelné, obhajovat neobhajitelné. A podle toho také Ovčáčkovy reakce občas vypadaly. Tradicí například na serveru Lidovky.cz odůvodnil, proč letos Miloš Zeman vánoční projev přednesl v televizi Nova, nikoliv ve veřejnoprávní České televizi. Ta tradice trvá  - s letoškem - už druhý rok. Panečku, to je už co říct!

11. „Nelze říci, že by stav připojení v této budově byl nějak kritický.“

Policejní mluvčí Jaroslav Ibehej se snažil bagatelizovat zjištění serveru Lidovky.cz, že v sídle protikorupční jednotky mají řadoví detektivové vyšetřující ty nejsofistikovanější finanční zločiny k dispozici jeden počítač připojený k internetu a ten ještě stojí na chodbě. I když „situace nebyla kritická“, ministr vnitra Chovanec po pár týdnech přijel do centrály jednotky a slavnostně tam připojil na internet další počítače. Konec dobrý, všecko dobré.¨

Zemanův letošní sběr

Miloš Zeman letos ovládl anketu Slovo roku a nejspíš by opanoval i žebříček o nejpamětihodnější výrok serveru Lidovky.cz s nálepkou 2014. Jenže: Zemanova slova padla zpravidla na veřejných akcích či v rozhlasových a televizních přenosech  (LN a serveru Lidovky.cz prezident neposkytl interview od svého zvolení).

Přesto přiznáváme, že některé výroky je nutné tesat. Nabízíme proto nesoutěžní výběr:

  • "Pokud jde o Pussy Riot, podle mého názoru je to pornografická skupinka, která je minimálně vinna trestným činem výtržnictví v pravoslavném chrámu. (…) Víte, co je to pussy v angličtině? K**da. Takže s prominutím v textech této skupiny je k**da sem, k**da tam, opravdu dokonalý příklad politického vězně jako vyšitej."
  • "Jeden můj známý řekl, že ukrajinský konflikt a občanská válka je něco jako chřipka."
  • "Nevyučujeme tržní ekonomiku ani lidská práva. Jsem v Číně, abych se přiučil, jak zvýšit ekonomický růst a stabilizovat společnost."
  • "Každý, kdo někdy chodil na protistátní demonstrace, ví, že ho občas majzli obuškem. A to ještě ti dědci z Lidových milicí, když dostali povel 'obušky k nasazení připravit', tak si je dali na prsa a rozběhli se a my jsme jim utekli. (…) Přátelé, nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z 'x' demonstrací."
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...