Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Okamura ‚nafouknul‘ členskou základnu SPD. Mluví o 7000, hnutí nemá ale ani 1500

Česko

  9:21
PRAHA - Tomio Okamura na svém Facebooku ohlásil, že jeho hnutí má momentálně sedm tisíc členů. Ještě v únoru jich však bylo jen něco přes tisíc. Šéf SPD ale zřejmě počítal i čekající zájemce o členství, o které se žádá formou internetového formuláře. Vyplnit ho proto mohou i fiktivní osoby, upozornil server iDnes.cz.

Tomio Okamura foto:  Petr Topič, MAFRA

Na Facebookové stránce Tomio Okamura-SPD se podle serveru iDnes.cz objevila začátkem června zpráva, že jeho hnutí SPD má momentálně 13 tisíc přihlášených lidí, z nich má být sedm tisíc členů. Ještě v únoru ale registrovalo jen 1200 členů, tedy pouhá pětina současného stavu, avizovaného předsedou Okamurou.

Témata extrémní pravice převzala SPD, píše vnitro. Okamurova strana zvažuje žalobu

„Do hnutí SPD je v tento okamžik přihlášeno (podalo přihlášku) 12 331 občanů ČR, z toho je v současnosti 1 401 řádných členů a dalších cca 5 500 členů čekatelů,“ řekla serveru iDnes.cz mluvčí SPD Michaela Dolanská. Okamura tedy do svých výpočtů zřejmě započítal i čekatele na členství.

Jenže stanovy hnutí SPD ohledně statutu uchazeče a plnohodnotného člena jasně vymezují rozdíly. Čekatel totiž uvnitř strany nemůže v podstatě nic, zatímco právoplatný člen má k dispozici plnou paletu možností, od vnitrostranického hlasování až po aktivní kandidaturu. Stanovy jdou v „okleštění“ čekatele ještě dál, nemá mít dovoleno ani veřejně prezentovat či obhajovat své názory a postoje. 

Jenže zatímco nesmí v podstatě nic, povinnosti už mu stanovy připisují. Pokud se totiž hlásí do místní organizace, která vybírá příspěvky, je povinen je platit. Čekatel má zkrátka právo pro hnutí pracovat, ale nemůže o ničem rozhodovat, jak to pro server iDnes popsal jeden z členů SPD.

Formulář, který může vyplnit kdokoliv a jakkoliv

Přihlášení do hnutí Svoboda a přímá demokracie funguje skrze formulář dostupný na jejich webu. Ten ale může vyplnit doslova kdokoliv jakýmikoliv údaji, u formuláře chybí prohlášení, že se jedná o čestně vyplněnou přihlášku. Mezi přihlášenými tak mohou figurovat tisíce falešných přihlášek.

Podíl Čechů odmítající uprchlíky klesl, proti jsou převážně nevoliči a příznivci SPD a KSČM

„Svou registrací se dostanete mezi těch 13 tisíc přihlášených. Tam funguje samozřejmě správce,“ vysvětlila Dolenská. Podle té se platnost uvedených osobních údajů ověřuje až při osobní schůzce, u které ale není jasné, kdy nebo zda vůbec proběhne.

S čísly o počtu členů hnutí SPD se nežongluje poprvé. Už měsíc po založení hnutí Okamura oznámil, že hnutí nabralo již deset tisíc členů. Ukázalo se ale, že organizaci ve skutečnosti tvoří pouhá dvacítka členů.

Autor: