Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura ‚nafouknul‘ členskou základnu SPD. Mluví o 7000, hnutí nemá ale ani 1500

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Tomio Okamura na svém Facebooku ohlásil, že jeho hnutí má momentálně sedm tisíc členů. Ještě v únoru jich však bylo jen něco přes tisíc. Šéf SPD ale zřejmě počítal i čekající zájemce o členství, o které se žádá formou internetového formuláře. Vyplnit ho proto mohou i fiktivní osoby, upozornil server iDnes.cz.

Na Facebookové stránce Tomio Okamura-SPD se podle serveru iDnes.cz objevila začátkem června zpráva, že jeho hnutí SPD má momentálně 13 tisíc přihlášených lidí, z nich má být sedm tisíc členů. Ještě v únoru ale registrovalo jen 1200 členů, tedy pouhá pětina současného stavu, avizovaného předsedou Okamurou.

„Do hnutí SPD je v tento okamžik přihlášeno (podalo přihlášku) 12 331 občanů ČR, z toho je v současnosti 1 401 řádných členů a dalších cca 5 500 členů čekatelů,“ řekla serveru iDnes.cz mluvčí SPD Michaela Dolanská. Okamura tedy do svých výpočtů zřejmě započítal i čekatele na členství.

Jenže stanovy hnutí SPD ohledně statutu uchazeče a plnohodnotného člena jasně vymezují rozdíly. Čekatel totiž uvnitř strany nemůže v podstatě nic, zatímco právoplatný člen má k dispozici plnou paletu možností, od vnitrostranického hlasování až po aktivní kandidaturu. Stanovy jdou v „okleštění“ čekatele ještě dál, nemá mít dovoleno ani veřejně prezentovat či obhajovat své názory a postoje. 

Jenže zatímco nesmí v podstatě nic, povinnosti už mu stanovy připisují. Pokud se totiž hlásí do místní organizace, která vybírá příspěvky, je povinen je platit. Čekatel má zkrátka právo pro hnutí pracovat, ale nemůže o ničem rozhodovat, jak to pro server iDnes popsal jeden z členů SPD.

Formulář, který může vyplnit kdokoliv a jakkoliv

Přihlášení do hnutí Svoboda a přímá demokracie funguje skrze formulář dostupný na jejich webu. Ten ale může vyplnit doslova kdokoliv jakýmikoliv údaji, u formuláře chybí prohlášení, že se jedná o čestně vyplněnou přihlášku. Mezi přihlášenými tak mohou figurovat tisíce falešných přihlášek.

„Svou registrací se dostanete mezi těch 13 tisíc přihlášených. Tam funguje samozřejmě správce,“ vysvětlila Dolenská. Podle té se platnost uvedených osobních údajů ověřuje až při osobní schůzce, u které ale není jasné, kdy nebo zda vůbec proběhne.

S čísly o počtu členů hnutí SPD se nežongluje poprvé. Už měsíc po založení hnutí Okamura oznámil, že hnutí nabralo již deset tisíc členů. Ukázalo se ale, že organizaci ve skutečnosti tvoří pouhá dvacítka členů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK ELEKTRO (40-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč