Vynikající Slováci! Vyřadili šampiony

JOHANNESBURG/PRAHA Pažemi zaklesnutí jeden do druhého skákali dokolečka a pěli ódy na vítězství. Trenérovi Vladimíru Weissovi se po tvářích rozkutálely slzy radosti.

Slováci dokázali, že nic není nemožné, a zaznamenali dosud nejdůležitější fotbalové vítězství v historii jejich národního týmu.

Podařilo se jim to, o čem Češi od rozdělení federace jen snili. Porazili úřadující mistry světa z Itálie 3:2 a postupují mezi nejlepší šestnáctku mistrovství světa.

„Hned po narození syna je to nejlepší den v mém životě. Je to tak neuvěřitelné, ale všichni hráli daleko nad svoje možnosti,“ radoval se po utkání Weiss.

Zatímco Italové skončili ve skupině na posledním místě a se šampionátem se loučí, Slovensko se z druhé příčky může těšit na pondělní osmifinálový duel s Nizozemci.

Už od první minuty utkání na stadionu Ellizabeth Park Slováci působili, jako by je přes noc unesli mimozemšťané a provedli na nich genetická vylepšení. Utrápený, bezvýrazný a toporný výkon zmizel, fotbalisté byli zase svěží, rychlí a nebezpeční. Nutno ovšem dodat, že jim to Itálie hodně zjednodušila. Mistři světa z roku 2006 hráli bez invence a nechávali soupeři dostatek prostoru v podstatě na cokoliv.

Weissovi svěřenci se semkli proti kritice, která se na ně valila ze strany médií, a odčinili výbuch svého trenéra, který v pondělí sprostě nadával a vyhrožoval novinářům, aniž by se jim omluvil.

Slováci bezzubé Italy potrestali už ve 25. minutě. Mozkem akce byl záložník pražské Sparty Juraj Kucka, který výrazně oživil práci středové řady.

Šikovně vysunul útočníka Róberta Vitteka a ten se v pádu nemýlil. Začala se rodit senzace. „Dali jsme do toho celé srdce, což rozhodlo. Nevěřil jsem, že se nám to může povést, posunuli jsme limity slovenského fotbalu,“ zářil střelec.

Jaká byla vlastně odpověď fotbalové velmoci? Žádná, jen se dál plahočila po hřišti a hledala svoji tvář. Itálie ožila, ale až příliš pozdě V 73. minutě se totiž znovu trefil Vittek a s gólem proti Novému Zélandu se dotáhl na dosud nejlepšího střelce turnaje Higuaína z Argentiny. Teprve pak se Itálie probudila a přišla s první pohlednou akcí. Střelu Quagliarelly brankář Mucha ještě vyrazil, ale na dorážku Di Nataleho byl krátký. Napětí stoupalo a hned čtyři minuty poté se italští fotbalisté radovali z vyrovnání. Jenže postranní rozhodčí zvedl praporek. Ofsajd!

Pak přišlo první taktické střídání Weisse, na hřiště vyběhl Kamil Kopúnek. Ani se nestihl rozkoukat a zařídil vítězný gól. Italové poprvé od roku 1970 na šampionátu inkasovali třikrát v jednom zápase.

Quagliarellovo pohledné přehození Muchy už pouze korigovalo výsledek. Po pondělním vyřazení stříbrné Francie končí i úřadující šampioni. V základní skupině jim zůstalo poslední místo za outsiderem z Nového Zélandu.

„Strachy nám ztěžklo srdce i nohy. Když tým nepředvede, co v něm opravdu vězí, tak je to vina trenéra,“ chmuřil se italský trenér Marcello Lippi. „Beru to na sebe a přeji svému nástupci to nejlepší,“ dodal kouč, jenž u týmu končí.

Zato Slováky čekají Nizozemci. „Můžeme jen překvapit, když zopakujeme dnešní výkon,“ řekl Vittek.