Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výpadek informačního systému rozhořčil svaz průmyslu i senát UK

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Technologická agentura by mohla vládě nabídnout náhradní řešení za současný výpadek informačního systému, ve kterém jsou důležitá data pro výzkum. Po urychleném spuštění databáze volá i Svaz průmyslu a dopravy.

Technologická agentura ČR si vytvářela záložní řešení a průběžně data stahovala pro potřeby svých programů, řekl v pátek předseda agentury Petr Očko.

Na výpadek databáze si stěžuje i Svaz průmyslu a dopravy České republiky, který žádá Úřad vlády, aby Sekce pro vědu, výzkum a inovace zajistila zprovoznění informačního systému a přijala opatření, aby se situace již neopakovala.

Unikátní informační servis, který vyvinula a nadále provozuje skupina InfoScience a ČVUT, je pro fungování Svazu průmyslu a dopravy nezbytný z několika důvodů: poskytuje informace o předešlých a současných programech veřejné podpory výzkumu a vývoje, o všech jeho grantech, výsledcích a jejich autorech.

„Výpadek data neohrozí“

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na páteční tiskové konferenci uvedl, že výpadek neohrozí hodnocení výzkumu za roky 2015 a 2016. Aktuální data bude do systému doplňovat sám úřad.

Jde o klíčový systém pro české vědce, ve kterém byly informace o výzkumu a jeho veřejné podpoře. Uživatelé systém používali při hodnocení projektů, výsledků výzkumu a vývoje nebo při následném rozdělování institucionální podpory. Hodnotitelé do něj nahlíželi, aby ověřili schopnost žadatelů a originalitu projektů.

Nyní, bez přístupu do systému, není možné zhodnotit výsledky výzkumných organizací v předešlých letech. Veřejnosti se tak ztížilo vyhledávání informací o využívání veřejných prostředků na výzkum a vývoj, což zamezuje transparentnost celého systému.

„Systém byl jedinečnou databází, kde bylo všechno, i proto jsme si to stahovali, abychom s tím mohli pracovat. Z tohoto titulu to může být problém kvůli projektům s přidělování peněz,“ řekl v pátek předseda agentury Petr Očko.

Informační systém výzkumu, vývoje a inovací přestal po více než deseti letech provozu fungovat, jelikož Státní správa nebyla schopná v posledních letech zajistit soutěž na dodavatele, nikdo fungování systému neposkytuje.

Čím dřív, tím líp

Svaz průmyslu a dopravy České republiky (SP ČR) obdržel od předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) ujištění, že se vláda bude ve středu problémem s informačním systémem zabývat.

„V tuto chvíli je klíčové, aby byla zajištěna co nejdříve funkčnost systému, Prodlužování výpadku systém hodnocení výzkumu a vývoje velmi komplikuje,“ komentoval situaci předseda expertního týmu SP ČR Eduard Palíšek.

„Mezi priority svazu patří kvalitní, transparentní a přehledný informační systém, který by sloužil nejen pro potřeby hodnocení, ale také jako důležitý informační zdroj,“ dodal.

Manažer střediska CEITEC v Brně Jiří Nantl ve čtvrtečních Lidových novinách prohlásil, že jde o neuvěřitelné selhání vlády, kdy není připraven zákon o podpoře vědy, není připravena metodika hodnocení, nejsou řešeny dlouhodobé problémy a nyní přestal fungovat základní informační systém. „Výsledkem tří let existence úřadu vicepremiéra pro vědu je kolaps státní správy v této oblasti,“ kritizoval.

Rozhořčení z nefunkčnosti systému sdílí kromě jiných institucí i Akademický senát Univerzity Karlovy. Důrazně žádá vládní úřad o bezodkladné zprovoznění systému.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?