7. května 2012 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyplavená kardiologie v Olomouci bude zavřená

V nemocnici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V nemocnici (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OLOMOUC Kardiologická klinika Fakultní nemocnice v Olomouci, kterou v noci na sobotu zaplavila voda kvůli havárii vodovodu se vzpamatovává z pohromy. Dva sály, které slouží i intervenčním kardiologickým výkonům například při infarktu myokardu, zůstanou zhruba dva týdny mimo provoz.

Akutní případy jsou převáženy do Brna a Zlína, pro plánované zákroky nemocnice našla náhradní prostory, řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Škody se zřejmě vyšplhají na desítky milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Škody nyní vyčíslujeme. Zničené jsou například omítky a zdravotnický materiál, který přišel do kontaktu s vodou. Přístroje by poškozeny být neměly, provedeme ale jejich revize. Přesné vyčíslení škod by mohlo být hotovo během několika dní, nemocnice je ale proti podobným haváriím pojištěna," uvedl mluvčí.

Akutní případy převezou, plánované operace zvládnou

Dva katetrizační sály a obslužné sály zůstanou mimo provoz zřejmě dva týdny. Omezení se dotkne zejména akutních případů, které záchranná služba po dohodě transportuje do dvou fakultních nemocnic v Brně a krajské nemocnice ve Zlíně. Olomoucká nemocnice naopak již nalezla náhradní prostory pro plánované zákroky. "Již od úterý začneme využívat angiolinku na radiologické klinice a budeme využívat také sály na kardiochirurgii. Plánované výkony tak omezovat nemusíme," doplnil Havrlant.

Kvůli havárii na vodovodu se voda dostala do podzemní částí kliniky, zdraví pacientů ani personálu ale neohrozila. Havárie se stala v prvním podzemním podlaží, kde bylo pět až deset centimetrů vody. Stropy protekla i do druhého podzemního podlaží.

Katetrizační sály se využívají ke kardiologickým intervenčním výkonům, nejedná se o klasické operační sály. Byly nově vybaveny, v minulých letech prošly rekonstrukcí.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.