Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hamáček hájil ve sněmovně nákup pomůcek z Číny. Podnikání nezastavil virus, ale stát, řekl Fiala

Ministr vnitra Jan Hamáček. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha - První fázi koronavirové krize Česko podle předsedy ODS Petra Fialy navzdory různým problémům a chaosu nějakým způsobem zvládlo. Nyní je třeba zaměřit se na další vývoj a na pomoc ekonomice.
  10:16

Fiala to ve čtvrtek řekl v úvodním projevu před mimořádnou schůzí sněmovny k postupu vlády při epidemii nového koronaviru, kterou vyvolali občanští demokraté společně s Piráty.

Vulgární konflikt Schillerové. ‚Příště se na vás vyse..rem,’ vyčetla Hamáčkovi

Na případný budoucí horší scénář je podle Fialy nutné připravit se tak, aby se plošně „nevypínala“ celá Česká republika, jak tomu bylo nyní. „Podobná reakce by už byla selháním,“ řekl.

Nyní je podle Fialy nutné ochránit ekonomicky ty, kteří mají na tuto ochranu nárok. Předseda ODS poukázal na to, že podnikání nezastavil virus ani epidemie, ale stát svými restrikcemi, které Fiala nezpochybňuje. „Ale musíme říci, že lidé, které to zasáhlo, mají na pomoc nárok,“ zdůraznil. Zatím je podle něj reálně spíš symbolická a nefunguje, jak by měla.

„Pokud chceme postavit Česko na pevné nohy, tak nemůžeme pokračovat tam, kde jsme před krizí skončili,“ pokračoval Fiala. O tom se podle něj povede politický spor s vládou.

Svolavatelé chtějí na plénu projednat situaci občanů, kteří od státu neobdrželi žádnou pomoc, nebo způsob pořizování ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu. K nákupům zdravotnických prostředků chtějí prosadit zřízení vyšetřovací komise. Nejvyšší kontrolní úřad už oznámil, že pořizování pomůcek ministerstvy vnitra a zdravotnictví prověří.

Hamáček: Nákupy ochranných prostředků má prověřit NKÚ

Česko by podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bez krizového nákupu ochranných prostředků v Číně žádné nemělo. Okolnosti nákupů by měl podle Hamáčka prověřit Nejvyšší kontrolní úřad, ne zvláštní sněmovní komise, jak požaduje opozice. Byla by to politizace kontrolního procesu, řekl ve čtvrtek Hamáček poslancům.

Ministerstvo zdravotnictví má podezření, že mohlo naletět. Tendry na ochranné pomůcky hloubkově prověří

„Zvolili jsme jediný možný způsob, nebyla jiná alternativa,“ prohlásil Hamáček. Podle něj nabídku v odpovídajícím množství neposkytli ani čeští dodavatelé, ani dodavatelé z jiných zemí EU a NATO. Od čínských dodavatelů podle něj nakupoval v půli března celý svět, některé prostředky se podařilo nakoupit levněji než dalším zemím NATO.

„Měli jsme dvě cesty. Buď ty ochranné prostředky pořídit v krizovém módu nákupem v Číně, a nebo je prostě nemít,“ uvedl Hamáček. V polovině března jiné řešení neexistovalo. V té době ČR podle Hamáčka „nebyla ani na vládní ani na krajské, ani městské či obecní úrovni připravena na nástup epidemie“.

„Do 12. března jsem čelil kritice, že přeháním a šířím paniku, po 13. březnu jsme byl kritizován za nedostatečné nouzové zásoby a dnes čelíme kritice, že jsme ta opatření přijali přehnaně nebo neefektivně. Velmi rychle zapomínáme, že byl nouzový stav a v jaké atmosféře jsme žili,“ poznamenal Hamáček.

Česká republika trpěla nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny, poslední letadlo přistálo v Praze 3. května. Celkem bylo v letadlech přepraveno přes 2000 tun materiálu. Vnitro podle údajů na svém webu zajistilo objednávky za necelé 4,4 miliardy.

SPD a KSČM proti vzniku vyšetřovací komise

Hnutí SPD a KSČM nepodporují vznik sněmovní vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných zdravotnických pomůcek za koronavirové krize. Dávají přednost prověrce Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ). Vyplynulo to z čtvrtečních vyjádření předsedů SPD Tomia Okamury a KSČM Vojtěcha Filipa ve sněmovně.

Vznik komise je jedním z bodů mimořádné schůze svolané z podnětu Pirátů a ODS. Zřízení komise před poslanci hájila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)

Okamura uvedl, že SPD se rozhodlo vyčkat na závěry kontrolního úřadu. Nejvyšší kontrolní úřad podle něho posoudí miliardové nákupy lépe než případná komise. Podle Filipa by se nákupy měly vyhodnotit až po prověrce kontrolního úřadu. Nemám důvod nevěřit NKÚ a zřizovat vyšetřovací komisi, uvedl. „Jsem přesvědčen, že politickou odpovědnost tak jako tak vláda nese,“ dodal předseda KSČM.

Naopak podle Pekarové Adamové je vznik komise namístě. „Je nepochybně ve veřejném zájmu podrobit všechny nákupy kontrole,“ zdůraznila. Skutečnost, že nákupy se rozhodl prověřit kontrolní úřad, pokládá předsedkyně TOP 09 za varovný signál, že něco nebylo v pořádku. „Sněmovna, která vůči vládě plní kontrolní funkci, by na svá práva a povinnosti rozhodně neměla rezignovat,“ zdůraznila Pekarová Adamová. Poznamenala, že jde zhruba o deset miliard korun.

Zdůvodnění návrhu na zřízení vyšetřovací komise poukazuje na případy podezřele vysokých cen a objednávek nekvalitních ochranných pomůcek nebo výrobků s neplatnými certifikáty. Komise by měla k nákupům těchto prostředků za nouzového stavu a k jejich distribuci shromáždit všechny podklady. Měla by vyhodnotit efektivitu a transparentnost nákupů a doporučit, jak postupovat do budoucna.

Komise by měla být podle návrhu devítičlenná, každý sněmovní klub by v ní měl po jednom zástupci. Závěry vyšetřování by měla plénu předložit podle podkladů do konce března příštího roku.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...