Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Vypnutí pouličního osvětlení či omezení výtahů.‘ Twitterový účet ministra Blatného budí vášně, je ale falešný

Náměstek Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný | foto: ČTK

Praha Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se ve své funkci ještě ani neohřál a už je terčem internetových vtipů. Ještě před jeho jmenováním vznikl na Twitteru účet nesoucí jeho jméno. Blatný však potvrdil, že jej nespravuje on ani ministerstvo. Na profilu jsou sdíleny různé bizarní scénáře týkající se plánovaných opatření, jako je vypínání veřejného osvětlení či elektřiny.

„Bohužel bude skutečně třeba zpřísnit některá opatření. V současnosti se jedná o omezení výtahových zařízení v budovách pro osoby mladší 65 let, jelikož tato zařízení byla identifikována jako významná ohniska nákazy. Chtěli bychom je ponechat pouze pro osoby starší a nemohoucí,“ zní nejnovější příspěvek na twitterovém účtu, který se tváří jako by jej spravoval nový ministr zdravotnictví Jan Blatný. 

Účet vznikl dva dny před oficiálním jmenováním Blatného do úřadu. První vlnu pohoršení vyvolalo, když autor do profilu vepsal funkci ministra zdravotnictví, a to ještě předtím než byl Blatný oficiálně jmenován.

Není však divu, že zmíněný profil na sociální síti přitahuje pozornost a budí rozpaky, tváří se totiž skutečně jako pravý. Ve čtvrtek odpoledne jej sledují profily jako DVTV, KDU - ČSL či OSN Česká republika. Až po dotazu redakce Lidovky.cz jej přestalo sledovat samo ministerstvo zdravotnictví. Pro deník Právo pak uvedlo, že se skutečně nejedná o oficiální profil, což na čtvrteční tiskové konferenci potvrdil i sám Blatný.

„Jediné oficiální twitterové účty, který ministerstvo zdravotnictví spravuje, jsou účty ministerstva zravotnictví ZdrávkoOnline a Romana Prymuly. Žádné jiné účty ministerstvo nespravuje,“ řekl Právu mluvčí resortu Jan Brodský.

I nadále se však neznámý autor nebojí právě ZdrávkoOnline v příspěvcích označovat, což jen napomáhá věrohodnodnému zdání celého profilu. Kromě toho prokládá bizarnější příspěvky těmi, které se zdají být logické. 

Účet ke čtvrtku sleduje 5340 lidí a každý z příspěvků má stovky reakcí. Blatný však na tiskové konferenci spojené s jeho jmenováním do funkce žádá, aby lidé tyto příspěvky brali s rezervou, jelikož je skutečně nepíše on sám.

„Ty různé twittery, které se objevily, ve kterých bylo psáno, že budu zavírat výtahy a vypínat světla, vezměte s rezervou. Nebyl jsem to já, kdo je zřídil,“ zdůraznil.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...