Voda plní stejný prostor jako na konci zimy, kdy nádrž čekává na vodu z tajícího sněhu. „Hladina je nyní zhruba stejná, možná o půl metru nižší,“ upřesnil Antonín Tůma z Povodí Moravy. I tak nabízí nádrž neobvyklý pohled. Upouštění je zbytečné, pokud není uzavřený tendr Upustit zbývá ještě zhruba čtyři a půl metru. „Hladina se snižuje kvůli instalaci provzdušňovacích věží a ošetření sedimentů. Výběrové řízení na firmu, která to má zajistit, ale ještě není ukončené. Snížení hladiny by však znamenalo ztráty pro elektrárnu ČEZ, která by nebyla schopna vyrábět elektřinu,“ dodal vodohospodář.
Podle náměstka primátora Martina Andera nyní čekají právě na výběrové řízení. To by pravděpodobně mělo být uzavřeno do konce prvního pololetí a jeho vítěz bude čerpat peníze z dvousetmilionové dotace kraje, radnice a evropského Operačního programu Životní prostředí. Po tendru jsou pracovníci Povodí Moravy schopni snížit hladinu o zbývající metry do čtrnácti dnů.
Boj proti sinicím ale pokračuje. Minulý týden skončila další vlna vápnění odkrytých břehů. Celkem se na ně ze vzduchu sneslo 48 tun vápenného hydrátu. „Rozpočteno je to asi čtyři sta kilogramů na hektar,“ upřesnil Tůma. Vápno má pomoci omezit přísun živin z usazenin pro sinice. Pomáhá takzvanému letnění, známému z rybníků - obnažené břehy porostou travou, která spotřebuje část živin.
Nejdůležitější pro přehradu je vybudování nových čističek v povodí. Na ty ale většina obcí nemá peníze.
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno