Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výprask pravice. TOP 09 nemá žádný mandát a ODS ztratila Prahu

Česko

  16:30aktualizováno  16:59
PRAHA - Ačkoli se šéf ODS snažil rétoricky zmírnit prohru v senátních volbách, čísla mluví jasně: občanští demokraté prohráli senátní souboj o Prahu. Další pravicová strana - TOP 09 dokonce neproměnila ani jednu ze čtyř šancí v druhém kole.

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg. foto: MAFRA - Michal Růžička

„Jsme a budeme po těchto volbách nejsilnější opoziční silou v Senátu. To jsou všechno dobrá východiska pro další cestu občanských demokratů vzhůru,“ komentoval výsledek voleb těsně po sečtení hlasů Petr Fiala. Opomenul, že ODS fakticky ztratila jeden mandát, protože obhajovala tři, a uspěla jen dvakrát. Navíc si minusová znaménka musela poznamenat hned ke všem třem pražským kandidátům.

Výsledky senátních voleb

Senátní křeslo totiž neobhájil ani přes masivní zdravotnicko-záchranářskou kampaň ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz (Praha 1), kterého porazil profesor Václav Hampl (za zelené a lidovce). Pavla Žáčka v senátním boji o Prahu 5 předčil Václav Láska (za zelené a lidovce) a konečně Praha 9 zase poslala do Senátu Zuzanu Baudyšovou z hnutí ANO na úkor Tomáše Kladívka, který obhajoval senátní křeslo.

„My jsme tyto volby prohráli. Zajisté se nad tím zamyslíme,“ nevytáčel se předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Uděláme analýzu toho, co vedlo k této bezpochybné porážce, a uděláme reformu ve straně,“ dodal. Přiznal, že zatím neví, jestli její součástí budou i změny ve vedení strany. Za neúspěch označil senátní volby i druhý muž topky Miroslav Kalousek.

Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL)
Členové ODS sledují volební výsledky
Miroslav Kalousek (TOP 09) vo volebním štábu
Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Kandidáti TOP 09 propadli ve Strakonicích, Trutnově, Pelhřimově i na Kladně. Prohrál například zpívající právník Ivo Jahelka, který nestačil na šéfa horní komory Milana Štěcha (ČSSD) či kladenská Michaela Vojtová, jež svedla neúspěšný souboj se sociálnědemokratickým ministrem Jiřím Diestbierem.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...