Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyproštění vlaku zablokuje trať na Hodonínsku až na týden

Česko

  17:42
VNOROVY (HODONÍNSKO) - Vykolejený nehodový vlak u Vnorov na Hodonínsku musí dostat zpět na koleje silniční jeřáb s nosností 700 tun, řekla ČTK mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Podle ní to potrvá několik dní až týden. Trať ze Sudoměřic do Veselí nad Moravou bude po celou dobu neprůjezdná a budou jezdit náhradní autobusy. Nehodový vlak vykolejil poté, co odstraňoval následky úterní srážky vlaku s traktorem, při které zemřel řidič traktoru.

Na železniční trati ve Vnorovech na Hodonínsku, kde se 13. září srazil osobní vlak s traktorem. foto: ČTK

Zásah se silničním jeřábem bude složitý. „Proto se bude muset speciálně upravit i podloží, aby mohl jeřáb k místu najet. Předpokládáme, že přípravy zaberou několik dní. Budeme se snažit, abychom do týdne vykolejený jeřáb z trati odstranili,“ uvedla Bezuchová. Původní odhady mluvily o tom, že by se o víkendu mohla trať zprůjezdnit.

Podle mluvčí bude do té doby bezpečnost v místě a okolí zajišťovat hasičský záchranný sbor. „Vykolejený jeřáb pak bude stabilizovat tank hasičů Správy železniční dopravní cesty, který na místo dorazil už ve středu,“ řekla Bezuchová.

Nehodový vlak se snažil odtáhnout havarovanou soupravu. Nepodařilo se a vlak vykolejil

Po dobu řešení mimořádné události budou v úseku Veselí nad Moravou a Sudoměřice nad Moravou jezdit náhradní autobusy. „Pro cestující to představuje zdržení pět až deset minut,“ řekla Bezuchová.

Vlaková souprava, která vykolejila po srážce s traktorem, zatím zůstává ve Strážnici. Po odstranění jeřábu z trati ji chtějí České dráhy převézt do Veselí nad Moravou, kde zjistí rozsah poškození a určí postup opravy.

Tragická nehoda se stala v úterý odpoledne na železničním přejezdu ve Vnorovech, který je chráněný výstražnou signalizací bez závor. Traktorista zemřel na místě, ve vlaku jelo asi 25 lidí a z nich se osm lehce zranilo. Vlak po střetu vykolejil a jedna jeho část začala hořet. Nehoda způsobila škodu skoro 13 milionů korun, z toho deset milionů na vlaku a zbytek na traktoru a na trati.

Autor: