31. prosince 2009 7:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výraz 'rychlostudent' jasně ovládl anketu LN o slovo roku 2009

Milan Kindl, jeden z hlavních aktérů aféry právnické fakulty v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kindl, jeden z hlavních aktérů aféry právnické fakulty v Plzni | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Vajíčkiáda, krize, rychlostudent či předsednictví ? Lidové noviny letos už počtvrté vybíraly slovo, které by nejlépe reprezentovalo dění v Česku v právě končícím roce.

Na výběr kromě výše zmíněných bylo dalších šest výrazů. Například veletoč – termín, kterým Jiří Paroubek nazval chování politických soupeřů. Nominaci si vysloužil i Mirek Topolánek – ten slovník roku obohatil o výraz kmotr, kterým počastoval některé své spolustraníky.

A výsledek? Slovem roku 2009 se tentokrát stal termín nepolitický: rychlostudent. A to přesto, že se na scéně objevil relativně pozdě, až v polovině září.

Slovo podle LN

Slova roku 2009:
1. rychlostudent
2. krize
3. vajíčkiáda

Slova roku let minulých:
2008 poplatky
2007 blob
2006 šibalové

Tehdy totiž LN přinesly text o tom, že se vedení právnické fakulty v Plzni podílelo na plagiátorství dizertačních prací. Případ přerostl v kauzu, která otřásla nejen důvěrou ve vysoké školy, ale i ve studia politiků, policistů, soudců a advokátů. Jak se ukázalo, někteří ze studentů získali právnický titul po několika měsících, ačkoliv řádná doba studia činí tři nebo pět let.

Negativní hodnocení s ironickým nádechem
"Rychlostudent rozšiřuje řady složenin typu rychlovlak, rychlobruslař. Na rozdíl do nich však v sobě nese negativní hodnocení s ironickým nádechem. Tím se blíží původním, přiléhavějším označením studentů plzeňských práv – například přenesené rychlokvašce," tvrdí vedoucí jazykové redakce LN Ondřej Tuček.

Slovo roku 2009 volili i čtenáři v anketě na serveru Lidovky.cz. I zde s obrovskou převahou vyhrál rychlostudent, když získal 2982 hlasů. Následovaly s odstupem krize (1003) a vajíčkiáda (351), termín popisující jarní útoky na Jiřího Paroubka.

Více o slovech roku 2009 si můžete přečíst ve  čtvrtečním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz