Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Je to o tom, zda padne vláda, či nepadne.‘ Hamáček po neúspěchu u Zemana svolá předsednictvo ČSSD

Jan Hamáček (vlevo) a Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček (vlevo) a Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lány (Kladensko) Prezident Miloš Zeman se definitivně nevyjádřil k návrhu na výměnu ministra kultury, řekl novinářům po více než hodinovém jednání v Lánech premiér Andrej Babiš. Zeman počítá se schůzkou s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a současným ministrem Antonínem Staňkem 12. července, na níž je plánuje usmířit. Hamáček uvedl, že čtvrteční schůzka v Lánech nepřinesla žádný výsledek.

Vicepremiér Hamáček se chystá svolat předsednictvo ČSSD. Termín přizpůsobí tomu, aby se na něj mohlo dostavit co nejvíc členů a nejdůležitější orgán mezi sjezdy byl i v době dovolených usnášeníschopný. Jednání by se mohlo konat kolem 15. července. O svém návrhu pro další postup má jasno. Plánuje postupovat podle koaliční smlouvy. „Na rozdíl od jiných budeme respektovat dokumenty, které jsme podepsali,“ uvedl. Případné demisí ministrů ČSSD by předcházelo dohodovací řízení, řekl.

Babiš doufá v to, že se podaří najít řešení, které zachová stávající vládu. Hamáček na to reagoval slovy, že je „menší optimista“. „Představuji si, že se domluvíme, aby byli všichni spokojeni, aby vláda mohla pokračovat,“ řekl Babiš.

Babiš řekl, že v případě odchodu ČSSD z vlády nepreferuje předčasné volby. Ve Sněmovně by se případně nejdřív ptal jednotlivých stran, jak se k situaci staví a zda by akceptovaly rekonstrukci vlády. „Na základě jejich vyjádření bychom se rozhodli o dalším postupu,“ uvedl.

Andrej Babiš, Miloš Zeman a Jan Hamáček jednají o budoucnosti ministra kultury...

Andrej Babiš, Miloš Zeman a Jan Hamáček jednají o budoucnosti ministra kultury Antonína Staňka.

Podle Hamáčka je jediným řešením to, že funkci ministra kultury bude zastávat člověk, kterého v ní chce ČSSD. „Jediným orgánem, který musí posoudit další postup sociální demokracie, je naše předsednictvo,“ uvedl. Ke schůzce se Zemanem a Staňkem 12. července je skeptický. „Já jsem přesvědčen, že pan ministr Staněk má odejít,“ uvedl.

Zeman se podle Hamáčka v případu výměny ministra kultury pohybuje „v jakémsi režimu mimo ústavu“, zatímco šéfové koaličních stran se chovají striktně podle ústavy. Premiér ale nadále odmítá řešit situaci kompetenční žalobou na prezidenta. Výhrady k výměnám ministrů podle něj v minulosti měli i Zemanovi předchůdci Václav Havel a Václav Klaus. „Nakonec se to vyřešilo dohodou, nikdy žádný premiér žádné žaloby na prezidenta nepodával,“ uvedl Babiš.

Na facebooku hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se následně objevilo stanovisko prezidenta Miloše Zemana. „Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako protikorupční, by neměl být odvoláván ministr za to, že odhalil korupci ve svém rezortu. A prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako vláda odborníků, by neměl být ministrem ten, kdo nezná problematiku svého rezortu,“ napsal Ovčáček.

Předsedové opozičních stran se shodují na tom, že podle nich prezident Zeman pohrdá ústavou a nyní se ocitl mimo ústavní rámec.

Staněk podal v polovině května demisi, Zeman ji však odmítl přijmout. Prezident dosud nevyhověl ani návrhu na Staňkovo odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády. Babiš před dnešní schůzkou řekl, že chce Zemana přesvědčit, aby akceptoval nominaci místopředsedy ČSSD Michala Šmardy na Staňkovo místo.

Výběr událostí kolem působení a rezignace ministra kultury Antonína Staňka (53; ČSSD):

27. června 2018 - Staněk byl jmenován ministrem kultury.

22. října 2018 - Rezignovala porota pro udělení Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Důvodem bylo neudělení ceny in memoriam režisérovi Evaldu Schormovi. Rodina ocenění odmítla z politických důvodů převzít, Staněk ji tak na přání rodiny neudělil.

21. března 2019 - Několik desítek zaměstnanců Muzea umění v Olomouci v otevřeném dopise vyzvalo Staňka k okamžité rezignaci. Důvodem bylo dění kolem stavby Středoevropského fóra (SEFO) v centru Olomouce.

18. dubna 2019 - Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa po kontrolách v jimi vedených institucích. Na oba podal trestní oznámení.

- Fajt řekl, že své odvolání považuje za politický krok. Soukup odmítl, že by se dopustil chyb v hospodaření muzea. Podle opozice se Staněk odvoláním Fajta snaží zavděčit prezidentovi Miloši Zemanovi.

2. května 2019 - Petici za odvolání Staňka, pod níž se podepsalo přes 5000 lidí, předali její autoři premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

9. května 2019 - Situací na ministerstvu kultury se za účasti Staňka zabývali poslanci kulturního podvýboru i vedení ČSSD.

14. května 2019 - Na funkci rezignoval ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny v Národní galerii Praha Otto Urban. Důvodem jeho odchodu byla podle něj nekompetence Staňka.

15. května 2019 - Oznámeno, že Staněk ke konci května rezignuje. V dopise Babišovi napsal, že se rozhodl vyhovět výzvě předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Staněk rezignaci předal premiérovi 20. května.

28. května 2019 - Zeman nepřijal Staňkovu demisi. Hamáček oznámil, že požádá Babiše, aby Zemanovi navrhl Staňkovo odvolání. Novým ministrem kultury by se měl stát místopředseda ČSSD Michal Šmarda.

29. května 2019 - Zeman navrhl Babišovi, aby počkal s odvoláním Staňka na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal.

31. května 2019 - Babiš odeslal na Pražský hrad návrh na odvolání Staňka a jeho nahrazení Šmardou. Zeman zopakoval, že ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra.

21. června 2019 - Sociální demokraté po jednání svého širšího vedení podmínili setrvání v koaliční vládě mimo jiné výměnou na ministerstvu kultury.

25. června 2019 - Zeman se setkal se Šmardou.

27. června 2019 - Hamáček jednal se Zemanem ve věci výměny v čele ministerstva kultury. ČSSD trvá na tom, že je věc potřeba vyřešit do 30. června, a zvažuje, že při dalším otálení Zemana s výměnou požádá Babiše, aby podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Zeman jakákoliv ultimáta odmítl. Babiš pro kompetenční žalobu nevidí důvod. Podle Hamáčka se odmítnutím výměny ministra kultury ČR dostala na hranu ústavní krize.

- Poslanci ČSSD podrželi vládu při hlasování ve Sněmovně o nedůvěře.

28. června - Oznámeno, že Zeman přijme 12. července předsedu ČSSD Hamáčka a ministra Staňka na zámku v Lánech. Zeman řekl, že se je chce pokusit usmířit. Babiše a Hamáčka přijme Zeman v Lánech 2. července, kvůli summitu EU byla odložena na 4. července

30. června - Babiš řekl, že pokud by ČSSD odešla z vlády, znamenalo by to de facto předčasné volby. Odmítl spekulace, že by ve vládě mohlo ČSSD nahradit hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

1. července - Hamáček zopakoval, že pokud by sociální demokracie nemohla rozhodovat o tom, kdo budou její ministři, tak nemá smysl ve vládě být.

4. července - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že pokud předseda vlády navrhne odvolat ministra, česká ústava nedává prezidentovi žádný prostor k vyjednávání či zvažování pro a proti a má povinnost návrhu vyhovět, a to bez zbytečného odkladu.

- Prezident Zeman přijal Babiše a Hamáčka. Podle Hamáčka nepřinesla schůzka žádný výsledek. Podle Babiše se Zeman definitivně nevyjádřil k návrhu na výměnu ministra kultury a počítá se schůzkou s Hamáčkem a Staňkem 12. července.

,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!