Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyřešit spor s Havlovou o sedm let starý nepravdivý článek musí Bauer Media, říká společnost Mafra

Dagmar Havlová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dagmar Havlová | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Vyřešit spor s herečkou Dagmar Havlovou o sedm let starý nepravdivý článek musí společnost Bauer Media, uvedla mediální skupina Mafra. Ta převzala aktivity vydavatelství Bauer Media v Česku teprve loni, a spor se jí proto netýká, sdělila ve středu Miloslava Nováková z vedení Mafry.

Soud přiznal v úterý Havlové čtyřmilionové odškodnění za tvrzení v článku z března 2012, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

„Naše společnost převzala aktivity Bauer Media až v roce 2018, a proto se nás tento spor netýká,“ uvedla pro Nováková. Soudní spor podle Mafry zůstal k řešení společnosti Bauer Media v.o.s. Její vyjádření se dosud získat nepodařilo.

Text nazvaný „Skandální zvěsti o Dáše Havlové. Šokující nařčení - Tajné rande v lázních“ vyšel v bulvárním časopisu Pestrý svět v březnu 2012. Článek tvrdil, že Havlová dorazila 16. prosince 2011, tedy jen dva dny před Havlovou smrtí, společně s milencem do zamluveného hotelu ve Františkových Lázních. Zprávu označila za nepravdivou jak Havlová, tak i její údajný partner František Loukota, jehož fotografii s Havlovou časopis otiskl. 

Havlová požadovala odškodnění celkem pět milionů korun. V listopadu 2015 jí pražský městský soud přiřkl odškodné 1,2 milionu korun a konstatoval, že údaje publikované v článku byly nepravdivé a neověřené.

Vrchní soud v úterý odškodnění Havlové zvýšil na čtyři miliony korun. Verdikt je pravomocný. Částka výrazně převyšuje sumy, které soudy v obdobných případech obvykle přiznávají za porušení práva na ochranu osobnosti.

„Došlo k extrémnímu zásahu do práv na ochranu osobnosti žalobkyně (Havlové) v extrémních okolnostech. Shodli jsme se na tom, že ještě závažnější okolnosti si neumíme představit,“ odůvodnil rozsudek předseda odvolacího senátu Jiří Macek.

Mediální skupina Mafra, patřící do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, převzala vydavatelské aktivity skupiny Bauer Media Group v České republice a na Slovensku loni. Mafra díky tomu významně rozšířila své produktové portfolio zejména v oblasti lifestylových časopisů, jako je například Esquire, Cosmopolitan či Harper’s Bazaar.

Vlajkovou lodí Mafry je deník Mladá fronta Dnes, druhým deníkem ve skupině jsou Lidové noviny. Kategorii bezplatných tištěných titulů zastupuje deník Metro a regionální týdeník 5plus2. Zpravodajské portfolio doplňují zpravodajský web iDNES.cz nebo server Lidovky.cz.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...