Vyřízený Alonso, titul má Vettel

Drama v posledním závodě formule 1: německý jezdec Red Bullu trumfl hlavního favorita na titul

ABÚ ZABÍ / PRAHA Původně byl až ten třetí vzadu. Před posledním závodem sezony formule 1 se mluvilo o souboji vedoucího muže šampionátu Fernanda Alonsa s Markem Webberem.

Jenže v Abú Zabí vyhrál a nejmladším mistrem světa v historii se stal Sebastian Vettel. Stáj Red Bull, která se v kolotoči F1 pohybuje teprve šest let, tak mohla týden po zisku Poháru konstruktérů slavit i titul mezi jezdci. „Nemám slov, abych byl upřímný. Bylo to tak těžké pro nás pro všechny, fyzicky i psychicky,“ ulevil si dojatý Němec, kterému pomohla i vyhraná kvalifikace.

Před závodem se však jako o mistrovi světa mluvilo o někom jiném. Vždyť Alonso měl před Webberem náskok osmi, a před Vettelem dokonce patnácti bodů. A navíc mu hrála do karet i nepovedená Webberova kvalifikace. Australan skončil až pátý, Alonsovi by třetí místo ze startovního roštu i přes Vettelovo vítězství stačilo k titulu.

Jenže potíže dvojnásobného španělského mistra světa začaly už v prvním kole. Okolo Alonsa se přehnal mclaren ještě naposledy úřadujícího šampiona Jensona Buttona. O pár sekund později udělal chybu Michael Schumacher, do kterého narazil Vitantonio Liuzzi. Na trať musel safety car, čehož někteří piloti hned využili k přezutí pneumatik. Z jezdců bojujících o titul k mechanikům zajel jako první Webber v jedenáctém kole, zřejmě k tomu přispělo i to, že svůj red bull tvrdě opřel o svodidla. Stáj Ferrari se rozhodla reagovat: o pár kol později povolala Alonsa do boxů. Bála se totiž, že by si Webber na nových pneumatikách mohl udělat náskok a dostat se před Alonsa. Tohle rozhodnutí jej ale stálo titul. Alonso se totiž vrátil na trať před Webberem, ale za Rusem Vitalijem Petrovem z Renaultu.

Ten byl jedním z jezdců, kteří si povinnou zastávku v boxech odbyli už v prvním kole. Španěl ho až do konce závodu nedokázal předjet, naopak Vettel v čele si zvyšoval náskok před druhým mclarenem Lewise Hamiltona.

„Safety car nám moc nepomohl. Když zajel Webber do boxů, snažili jsme se ho hlídat,“ krčil rameny zklamaný Alonso, který nakonec dojel až sedmý. „Renault byl rychlý, bylo to tak frustrující,“ povzdechl si ještě na Petrovovu adresu. Španěla druhé místo v MS neuspokojilo, neúspěch nesl těžce. Po konci závodu na Petrova z kokpitu divoce gestikuloval...

Miluju vás, vzlykal do vysílačky To v garážích Red Bullu už létaly první zátky z lahví šampaňského. Slavilo se totiž i Webberovo třetí místo v šampionátu. Hlavním hrdinou byl však třiadvacetiletý mistr světa Vettel, kterého na stupně vítězů symbolicky doprovodili šampioni z posledních dvou let – Hamilton a Button.

Vettel přitom dlouho netušil, že si prvenstvím zajistil i titul. „Jen mi říkali, abych dával pozor. Bylo mi divné, že jsou tak nervózní. Když jsem projel cílem, inženýr mi řekl, že to vypadá dobře, ale ještě musíme počkat na ostatní,“ popsal Vettel.

Když se dozvěděl, že je mistrem světa, neudržel emoce na uzdě a rozplakal se. „Díky chlapci, je to neuvěřitelné. Miluju vás,“ vzlykal do vysílačky štěstím nový král F1.

***

ČÍM VYČNÍVÁ

5x nejmladší Vettel

2007 VC USA 19 let, 348 dnů Vettel nahradil u BMW Sauberu zraněného Kubicu a blýskl se osmým místem. Ziskem jednoho bodu se stal nejmladším pilotem, který v F1 bodoval.

2007 VC Japonska 20 let, 89 dnů Konec sezony dojel u Toro Rosso, kde si připsal i další rekord: jako nejmladší jel aspoň jedno kolo na čele závodu.

2008 VC Itálie 21 let, 72 dnů Jako nejmladší pilot v historii vyhrál se svým vozem Toro Rosso kvalifikaci.

2008 VC Itálie 21 let, 73 dnů V Monze se radoval i z prvního triumfu, čímž se stal nejmladším vítězem závodu.

2009 VC Abú Zabí 23 let, 134 dnů Se svým Red Bullem vyhrál poslední závod sezony, díky čemuž se stal také nejmladším šampionem v historii F1.