Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výroba benzinu stoupá

Česko

LITVÍNOV Výroba pohonných hmot v Česku se zřejmě vrací na úroveň před ekonomickými turbulencemi z let 2008 a 2009.

Dominantní výrobce pohonných hmot Česká rafinérská vloni zpracoval druhý největší objem ropy za poslední dekádu a dostal se na 96 procent produkce ze zatím rekordního roku 2008.

Mluvčí společnosti Aleš Soukup připustil, že poptávka po pohonných hmotách opět dlouhodobě stoupá, i když na přelomu loňského a letošního roku spíše mírně stagnovala. Česká rafinérská loni zvýšila objem zpracované ropy na 7,32 milionu tun, o rok dřív se jí výroba propadla o zhruba 12 procent. Místo 7,65 milionu z roku 2008 firma předloni zpracovala jen 6,8 milionu tun ropy. Zčásti zřejmě kvůli hospodářské recesi, ale i kvůli technologickým problémům. „V Kralupech byla odstávka, která trvala asi čtyři týdny, to mělo značný vliv,“ řekl Soukup.

Odstávka ale zřejmě nebyla jedinou příčinou tohoto poklesu. O zbytek propadu se postaraly ekonomická recese a vysoké ceny, které už v roce 2008 stlačily spotřebu benzinu o čtyři procenta a nafty o zhruba jedno procento a poté setrvaly nízko i přes prudký pokles cen, což vyplývá ze statistik České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Údaje o tuzemské spotřebě pohonných hmot za rok 2010 ještě známy nejsou,

České rafinérské ale vloni vzrostla výroba o 7,6 procenta i přes dvoutýdenní problémy po požáru krakovací jednotky v Litvínově. Spotřeba pohonných hmot tak zřejmě opět stoupla, nebo se výrazně snížil dovoz, který činí dlouhodobě asi 30 procent trhu. Česko konzumuje v posledních letech v průměru 2,05 milionu tun benzinu a 4,1 milionu tun nafty, jejíž spotřeba na rozdíl od benzinu dlouhodobě roste. Česká rafinérská to zatím nechce příliš komentovat. „Může to tak být, ale v posledních měsících zatím tak silnou poptávku neregistrujeme. Na konci roku byla dokonce slabší než o rok dříve. Jestli bude spotřeba pohonných hmot dál stoupat, to je otázka,“ dodal Soukup. Česká rafinérská provozuje dvě největší rafinerie ropy v Česku, v Kralupech nad Vltavou a Litvínově. Většinovým vlastníkem firmy je s více než jednapadesátiprocentním podílem petrochemická skupina Unipetrol. Italská skupina Eni drží přes 32 procent akcií, zbývajících více než 16 procent má britsko-nizozemský Royal Dutch Shell.

***

Česko konzumuje v posledních letech v průměru 2,05 milionu tun benzinu a 4,1 milionu tun nafty, jejíž spotřeba na rozdíl od benzinu dlouhodobě roste

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!