Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výroba vakcíny proti covidu začne v Bohumili už v říjnu. Testovat se má i na Češích

Závod společnosti Praha Vaccines v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod společnosti Praha Vaccines v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy... | foto: ČTK

Bohumil  Výroba klíčové složky vakcíny proti nemoci covid-19 je pro obyvatele Bohumili u Kostelce nad Černými lesy nedaleko Prahy, kde se nachází výrobní závod Praha Vaccines, bezpečná, nepracuje se totiž s živým virem. V říjnu by se měla začít vakcína vyrábět v testovacím provozu.

Nejpozději v lednu chce společnost Novavax, která závod vlastní, vyrábět vakcínu i s certifikátem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), řekli zástupci vlády a výrobce. Testovat novou vakcínu budou i čeští občané.

„Tato vakcína vychází z proteinu, který není nijak infekční. To znamená, že tady se nepracuje s živým virem, pouze je tady nosič, kterým je hmyzí virus, nemůže nakazit nikoho. V tom chci zdůraznit, že pro naše obyvatelstvo je naprosto nulové riziko,“ řekl v úterý vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Vakcína se již klinicky testuje, výsledky první fáze jsou známé. „Ty výsledky jsou skutečně velmi zajímavé a pokud je srovnáváme s výsledky ostatních společností, tak se dá říct, že tato vakcína zatím vykazuje lepší parametry bezpečnosti i imunogenity než srovnatelní konkurenti,“ řekl Prymula.

Závod společnosti Praha Vaccines v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy...
Závod na výrobu vakcín firmy Praha Vaccines v Bohumili u Kostelce nad Černými...

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že vláda již objednala vakcínu proti koronaviru pro 3,6 milionu lidí, a to prostřednictvím Evropské unie. Je možné, že stát nakoupí i vakcíny, které se budou vyrábět v Bohumili. „Vir tady s námi bude tak dlouho, dokud nebudeme mít vakcínu. A na tom už se pracuje. Tím, že firma Novavax je u nás v Čechách, chceme s nimi o vakcíně diskutovat a případně uzavřít smlouvu,“ řekl Babiš.

Na klinickém testování nové vakcíny se budou podílet i Češi. Podle Babiše bude k testování vybráno asi 300 lidí z České republiky. V Česku chce firma vyrábět až jednu miliardu klíčové složky vakcíny proti covidu-19.

V českém závodě Praha Vaccines chce Novavax vyrábět rekombinantní povrchový S-protein koronaviru, který je schopen vyvolat potřebnou reakci imunitního systému, a je tak klíčovou složkou kandidátské vakcíny. Druhá klíčová složka vakcíny se bude vyrábět ve Švédsku. Obě složky se mají kompletovat v dalším z evropských závodů, kde se bude vakcína plnit do ampulek. Dle informací ČTK by to mělo být v Německu.

„Výroba je předpřipravena, na oddělení už probíhají testy,“ řekl ředitel výrobního závodu Praha Vaccines Jakub Kronovetr.

První část fáze klinického testování se uskutečnila v Austrálii, bylo do ní zařazeno 131 lidí ve věku od 18 do 59 let. „Úspěšné výsledky testování první části, vyhodnocující imunogenicitu (schopnost vyvolat imunitní odpověď) a bezpečnost možné budoucí protilátky, posouvají nyní kandidátskou vakcínu do druhé části,“ uvedla firma.

Českou společnost Praha Vaccines koupila americká firma Novavax letos v květnu od indické Cyrus Poonawalla Group, v dohledné době ji tak čeká oficiální přejmenování na Novavax CZ. Výrobní závod Praha Vaccines disponuje moderním výrobním zařízením s vysokým stupněm biologického zabezpečení. Kromě výroby vakcíny proti koronaviru umožňuje například také výrobu vakcíny proti chřipce, kterou plánuje společnost Novavax výhledově zavést po odeznění koronavirové pandemie. Výrobní závod má v současné době přibližně 150 zaměstnanců se zkušenostmi v oblasti výroby vakcín.

Kromě českého závodu pracuje na výrobě vakcíny také několik zařízení spolupracujících se společností Novavax v USA, další v Evropě a také v Asii.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...