Sobota 7. prosince 2024, svátek má Ambrož, Benjamin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Výročí sametové revoluce: Češi vzdají hold ruským politickým vězňům

Ochránce lidských práv Oleg Orlov foto: AP

U příležitosti 35. výročí pádu komunismu v Evropě se ve dnech 12. až 14. listopadu v historickém Lichtenštejnském paláci v Praze uskuteční mezinárodní galavečer. Čeští představitelé na něm uctí ruské politické vězně. Na večeři vystoupí s projevem také bývalý polský prezident a vůdce Solidarity Lech Walesa nebo Kamila Bendová, vdova po vůdci Charty 77 Václavu Bendovi.
  18:29

Oleg Orlov, spolupředseda ruské organizace pro lidská práva Memorial, obdrží na slavnostním večeru 13. listopadu v Lobkovickém paláci cenu za odboj a solidaritu, již mu jménem více než 700 politických vězňů aktuálně držených v ruských věznicích udělí organizace The Remembrance Society (TRS). Na večeři vystoupí s projevem také bývalý polský prezident a vůdce Solidarity Lech Wałęsa a Kamila Bendová, vdova po vůdci Charty 77 Václavu Bendovi.

Třídenní akce se zaměří na přetrvávající vliv totalitních ideologií. V jejím rámci proběhnou panelové diskuse předních odborníků, vědců, novinářů a veřejných činitelů na témata, jako je vyrovnání se s komunistickou minulostí, politika paměti, právní kontinuita po roce 1989 a vzdělávání o zločinech totalitních režimů.

„Musíme zachovat fyzické i narativní svědectví o tom, co se odehrávalo za komunismu, a předat je budoucím generacím,“ uvedl velvyslanec Martin Palouš, zakládající člen TRS a ředitel pro mezinárodní spolupráci. „Musíme pozorně naslouchat oněm téměř neslyšitelným hlasům slabých, utlačovaných a všech, kteří se stali oběťmi a nestačili uniknout.“

Vyhlášení vítěze ocenění připadá na Mezinárodní den politických vězňů, který se v Rusku připomíná od roku 1991 a jehož kořeny sahají až do roku 1974, kdy v Sovětském svazu vzniklo disidentské hnutí.

„Skutečnost, že ten, kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen prožívat ji znovu, dnes nabývá většího významu než kdy dříve. V době, kdy je společnost doslova zahlcena informacemi, zapomínáme na zásadní poučení z historie,“ prohlásil zakládající předseda TRS a bývalý americký kongresman Don Ritter.

„The Remembrance Society se snaží tento trend zvrátit sdílením přesvědčivých příběhů z minulosti, jež mají silný dopad na současnost i budoucnost,“ dodal.

Nezisková organizace The Remembrance Society, která se věnuje vzdělávání o zločinech a aktuálních hrozbách totality, pořádá konferenci a galavečer ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů, Knihovnou Václava Havla, institutem Casla a organizací Post Bellum.

Mezi další významné řečníky se zařadí ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, bývalý vedoucí redaktor týdeníku The EconomistEdward Lucas, vedoucí vzdělávacího oddělení Památníku Terezín Jan Špringl, profesor historie na Bostonské univerzitě Igor Lukeš a místopředseda The Remembrance Society David Satter.

„Vzdělávání veřejnosti o zločinech totalitních režimů je jedinou cestou, jak zabránit opakování hrůz 20. století,“ uvedla Kristina Olneyová, zakládající výkonná ředitelka a členka rady TRS. „Boj za lidskou svobodu od totalitního útlaku probíhá každý den a právě dnes, na Mezinárodní den politických vězňů, vyjadřujeme solidaritu s více než 700 lidmi, kteří jsou vězněni v Putinově Rusku, a vyzýváme mezinárodní společenství, aby požadovalo jejich okamžité propuštění,“ dodala.

Autoři: ,