Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Výrok viceguvernéra ČNB rozlítil Mezinárodní měnový fond

Česko

PRAHA Telefonát, který si guvernér České národní banky asi za rámeček nedá.

Zdeňkovi Tůmovi volali lidé z Mezinárodního měnového fondu, aby mu pořádně vyčinili za nelichotivá slova, která na adresu MMF pronesl jeho podřízený.

A Tůmu rozhodně nešetřili, protože - jak uvedl server Týden.cz - guvernér pak celou patálii probíral jak s ministrem financí Eduardem Janotou, tak s premiérem Janem Fischerem. O co vlastně šlo? Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v rozhovoru pro rakouský list Der Standard zveřejněném v pátek obvinil MMF z rozdmýchání ekonomické krize ve střední a východní Evropě, aby pak měl fond důvod regionu poskytnout finanční pomoc. Jednoho z čelných představitelů MMF Belgičana Willyho Kiekense Hamplův názor „vytočil“ natolik, že okamžitě zavolal Tůmovi. „Reakce fondu k Hamplovi byla velice kritická,“ citoval pak Týden nejmenovaný zdroj.

Zlobná reakce ze strany MMF bolí o to víc, že ani centrální banka z viceguvernérových výroků zrovna nejásá. Naopak podle informací LN je vedení ČNB hodně rozladěno.

Svědčí o tom vlastně i Tůmova okamžitá reakce. Ještě v pátek se pro agenturu Reuters od Hamplových slov distancoval a zdůraznil, že ČNB považuje Hamplovy názory za ryze soukromé, nikoliv za stanovisko centrální banky.

Pokračování na straně 16

Výrok viceguvernéra ČNB rozlítil MMF

Dokončení ze strany 1

Hampl obvinil fond z toho, že finanční krizi ve východní Evropě přiživoval. Důvodem měly být ambice MMF ve střední Evropě.

„Je to komické, ale právě Mezinárodní měnový fond krizi urychlil. Očividně se systematicky snažil o to, aby mohl regionu poskytnout pomoc,“ prohlásil pro Der Standard Hampl a včera navíc zopakoval, že na svých výrocích trvá.

Zástupce ředitele vnější komunikace MMF Gerry Rice v reakci pro Der Standard uvedl, že Hamplovy výroky jsou v rozporu se zdravým rozumem i míněním mezinárodního společenství.

MMF poskytl v nedávné minulosti miliardy dolarů zemím, jejichž veřejné finance se dostaly do nesnází.

Byly mezi nimi například Maďarsko, Lotyško či Rumunsko. Výměnou za úvěry od Mezinárodního měnového fondu byly tyto „průšvihové“ země nuceny zavázat se k úsporným opatřením nadiktovaným právě fondem.

Rice se ohradil proti výroku, že MMF se snaží sledovat v regionu střední a východní Evropy vlastní finanční zájmy a posilovat tak závislost regionu na MMF. „MMF ve skutečnosti napomohl svými rozhodnými a rychlými opatřeními k zastavení šíření krize a k obrácení negativního vývoje,“ řekl Rice. Zdůraznil přitom, že Česko dosavadní politiky MMF podporovalo.

Hampl minulý týden LN v reakci na zmiňovaný rozhovor v Der Standard řekl, že stejný názor jako rakouskému deníku prezentoval již dříve, mimo jiné pro New York Times. Ať už to Hampl myslel jakkoli, pochvaly se nedočkal ani od ministra financí Eduarda Janoty. „Neznám souvislosti, proč to (Hampl) řekl, ale takovéto silácké a ničím nepodložené výroky, to není dobré,“ řekl Janota serveru Týden.cz.

Autor: