Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Výroky Klause ml. jsme si vyříkali. Snad se názorem klubu bude řídit, řekl Fiala

Poslanci ODS si na středečním jednání klubu vyříkali výroky svého kolegy Václava Klause mladšího, s nimiž část straníků nesouhlasila. Předseda občanských demokratů Petr Fiala očekává, že Klaus se bude názorem klubu řídit, napsal ČTK. Podrobněji situaci komentovat nechtěl, je to podle něj vnitřní záležitost ODS. Místopředseda strany Miloš Vystrčil předtím uvedl, že Klausovy postoje jsou na hraně toho, co je únosné. Sám Klaus se k jednání nevyjádřil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rojšl 24.8.2018 11:53

Nezlobte se na něj, dyť je po tátovi postiženej ...

A. Novák 23.8.2018 18:33

herec Kratina ( navržen ODS), skoro president Hilšer, rocker Jakl (navržen Spd), Michálek (navržen Piráty), Gabal (zelení)...to je konkurence na Praze 2.

Až bude v druhém kole Jakl a Hilšer, koho podpoří ODS?

A. Novák 23.8.2018 18:44

a krom toho: když je poslanec Klaus takový outsider, o kterého voliči nemají zájem,proč tolik záleží na tom, koho podporuje? :o)

J. Kotala 23.8.2018 11:16

Amazonka Černochová drze vysílá naše cnlapce před hlavně Taliban kulometu.

J. Hrzal 23.8.2018 11:00

Zde je velmi výstižný rozbor motivací Václava K. mladšího

https://zpravy.tiscali.cz/tikajici-bomba-uvnitr-ods-317129

P. Čech 23.8.2018 7:42

Tady se pan prof Fiala skutečně odkryl. Václav Klaus ml., jako občan a poslanec, nemá právo veřejně prohlašovat svůj názor na věci obecné. On přece musí papouškovat názory nějakého politického klubu ODS. To je přece ta naše, česká demokracie, to je ctění článků 23, odst.3 a čl. 26 ústavy. To je ta naprostá neznalost ústavy ze strany politika ODS, poslance a profesora univerzity, Petra Fialy. Podle něj je totiž Václav Klaus ml. asi nesvéprávný člověk, který nesmí na veřejnosti říkat své názory, ale jen názory ODS a pana Fialy. Trapné a odsouzeníhodné!

J. Nový 23.8.2018 8:16

Bohužel, je téměř jistotou, že naše objektivní, nezávislá a pravdivá média jaksi tento detail ohledně ústavy, tak nějak přehlédnou.

J. Denemark 23.8.2018 10:30

Takže je podle vás, Čechu, normální, aby člen jedné strany podporoval ve volbách člena jiné strany proti vlastnímu kandidátovi?

A. Novák 23.8.2018 10:37

samozřejmě. Občan může podporovat koho chce.

J. Denemark 23.8.2018 10:46

Takže stanovy strany, týmová sounáležitost, loajalita, to jsou jen prázdná slůvka?

A. Novák 23.8.2018 11:21

pokud ve stanovách strany je něco o podpoře kandidátů ve volbách, tak je to nedemokratická strana, sekta. Občan může podporovat koho chce.

J. Denemark 23.8.2018 11:46

Takže hráč kopané dá záměrně vlastní gól. Proč ne, jako občan může podporovat, koho chce, tedy jaké družstvo chce. Tvoje logika je směšná.))

A. Novák 23.8.2018 12:12

když má tým špatného trenéra, tak hráč nemůže říkat že je špatný? :o)

J. Denemark 23.8.2018 14:26

Co to meleš? Klaus dává vlastní gól svému týmu podporou kandidátů jiné strany.)

A. Novák 23.8.2018 18:25

Ve volbách hlasuje pro kandidáta ODS. Kde je vlastní gól?

To má podpořit v praze2 herce Kratinu? V obvodu kandiduje Hilšer, skoro president...proti němu je lepší podpořit výrazného kandidáta, názorově není Jakl pro ODS konkurencí.

P. Čech 23.8.2018 15:53

Pokud nechce poslanec zastupovat v poslanecké sněmovně a nebo v senátu všechny občany a nebo přinejmenším jejich většinu, neměl vůbec kandidovat. Neměl skládat poslanecký ústavní slib. Pokud tento slib složil, má se podle něj i chovat. Nechová-li se tak, nemá ve sněmovně co dělat. To je logika, nic jiného. Je však pravdou, že pokud by toto logické vyústění platilo, byli by v poslanecké sněmovně tak dva či tři poslanci. Všichni ostatní se totiž zpronevěřují svému slibu. Zpronevěřují asi proto, že je k tomu jejich strany či hnutí protiústavně nutí ( čl. 26 ústavy).

P. Čech 23.8.2018 15:47

To sice nejsou prázdná slůvka, ale netýkají se zásadně poslanců. Podle ústavy se nemají týkat. Poslanec totiž není obyčejným, běžným občanem ani běžným členem strany. Je poslancem a měl by v zastupitelské demokracii (i parlamentní) zastupovat všechny občany. Přinejmenším jejich většinu. Členů kterékoliv politické strany či hnutí je v ž d y naprostá menšina vzhledem k občanům ostatním.

J. Denemark 23.8.2018 15:55

Další blábol. Kdyby tohle platilo, byly by politické strany zcela nadbytečné a občané by kandidovali jako samostatné subjekty.)

P. Čech 23.8.2018 16:19

Ale ty politické strany opravdu zbytečné jsou. Tedy přinejmenším ve věci vládnutí občanům. Ve skutečně demokratickém státě (např. Švýcarsko) jsou politické strany mnohem a mnohem silnější než naše a přesto nevládnou občanům. Mají hlasy poradní, nikoliv rozhodující. Rozhodující je vždy vůle většiny občanů a ne vůle kterékoliv z politických stran. Do senátu u nás přece také kandidují občané jako samostatné subjekty. A vadí to někomu či něčemu? Nevadí. Naopak senátoři zastupují v senátu občany. V poslanecké sněmovně občany nezastupuje nikdo a nic. Politické strany to nejsou a ani být ze zásady nemohou a poslanci to nejsou proto, že zastupují především své strany a hnutí, nehledě na to, že tito nejsou vůbec přímo voleni. Přímo voleny jsou politické strany a hnutí a ty, jak jsem již řekl občany nezastupují. Celý tento náš systém je ve své podstatě kocourkovský a to zejména proto, že se řídí zásadou "ani nahá, ani oblečená, ani učesaná ani rozcuchaná, ani bosá, ani obutá, ani socialismus, ani dem

P. Čech 23.8.2018 16:21

demokracie, ani anarchie". Vždy něco mezi tím. Myslíte, že takový systém může smysluplně fungovat? Podle mne nemůže a také nefunguje.

P. Čech 23.8.2018 15:43

Pokud ten "člen jedné strany" je zároveň poslancem, má se chovat podle svého poslaneckého, ústavního slibu. V čl. 23, odst.3 ústavy m.j. poslanec slibuje :"Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.". V zájmu všeho lidu, nejen v zájmu své strany. Pokud je zájmem všeho lidu, aby podporoval ve volbách člena jiné strany proti vlastnímu kandidátovi, pak musí podporovat toho člena jiné strany. Slíbil to podle ústavy.

P. Čada 23.8.2018 7:31

Věc je svým způsobem mnohem jednodušší. Celý problém nakonec vyvrcholil kvůli dvěma věcem: Názoru VK ml. na působení našich v Afganistánu, a jeho podporou nestranickému kandidátovi.

V prvním případě má VK ml bezpochyby pravdu, ale navíc fanatická snaha ho umlčet, a to bez použití logických argumentů, nebezpečně připomíná komunistické období naší historie.

V druhém případě měl zachovat loajalitu, a případně řešit jakýkoliv rozpor pouze uvnitř strany.

A. Novák 23.8.2018 7:33

Jako že občan si nemůže svobodně vybrat, koho podpoří ve volbách? Potřebuje posvěcení ústředním výborem? Hmm...

P. Čech 23.8.2018 7:48

To je a na tom stojí náš politický systém, kterému se u nás drze říká "parlamentní demokracie". Oni si totiž naši páni politici ve své většině myslí, že k tomu, aby bylo možno prohlásit nějaký systém za parlamentní demokracii stačí pouhá existence parlamentu. A tady to všechno začíná.

P. Čech 23.8.2018 7:45

On ten "druhý případ" je nesmysl. Čl. 26 ústavy totiž zní naprosto jasně. "Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy." Nejsou vázáni žádnými příkazy, tedy ani příkazy svých stran, jejich klubů ve sněmovně či dokonce nějakého Fialy.

L. Renka 23.8.2018 7:15

I kdyby Jakl kandidoval do senátu třeba za komunisty,někdejšího otcova tajemníka musí Klaus ml. přece maximálně podpořit a dělat kolem toho rozruch, aby Jakla pomohl zviditelnit. Já na bráchu... Je to partička politikářů, která hraje do karet ruskému vedení.

A. Novák 23.8.2018 7:32

někdo zviditelňuje Drahoše, někdo Jakla...to je normální, ne?

A. Novák 23.8.2018 7:12

uvidíme, o čem bude v pondělí pravidelný Klausův komentář...

J. Nový 23.8.2018 6:28

"Poslanci ODS si na středečním jednání klubu vyříkali výroky svého kolegy Václava Klause mladšího, s nimiž část straníků nesouhlasila. Předseda občanských demokratů Petr Fiala očekává, že Klaus se bude názorem klubu řídit, napsal ČTK.

.

Koukám že ODS má naši ústavu u zadnice. A opět to žádnému novináři nevadí? Takže jen připomenu:

"

Ústava České republiky

Článek 23

(1) Poslanec složí slib na první schůzi Poslanecké sněmovny, které se zúčastní.

(2) Senátor složí slib na první schůzi Senátu, které se zúčastní.

(3) Slib poslance a senátora zní: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.".

Článek 26

Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy.

P. Čech 23.8.2018 16:05

Naprosto správně poukazujete na příslušné články ústavy, kterými by se politické strany a hnutí měly řídit především .Žádná politická strana se těmito články ústavy však neřídí. V této věci jsem si dovolil podat podnět k Ústanímu soudu, aby se touto běžnou věcí, jako garant ústavnosti ve státě zabýval. Odpovědí od samotného předsedy Ústavního soudu Rychetského mi bylo, že já jako občan se nemám co obracet na Ústavní soud. To je mi tedy opravdu klasická ukázka demokratičnosti Ústavního soudu a jeho předsedy. Podle čl.2, odst.1 ústavy totiž "Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní". Pod pojmem "lid" rozumím každého jednotlivého občana. Pokud mi předseda Ústavního soudu sdělí, že jako občan se nemám co obracet na Ústaví soud, potom je něco shnilého v tomto státě. Přinejmenším moc soudní, zákonodárná a výkonná. Celý politický systém!


Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...