Pokud by totiž i v budoucnu platil současný systém financování církví státem a počty duchovních by rostly stejným tempem jako dosud, zaplatil by stát v tomto období zhruba 580 miliard korun. Návrh zákona však počítá s vyplacením 83 miliard korun, jež by církve dostávaly postupně 60 let. Včetně úroků, které budou činit 4,85 procenta ročně, by tak církvím stát zaplatil asi 270 miliard korun.
Vláda by měla podle Jehličky plán odškodnění církví posoudit do konce ledna. Pokud zákon schválí v letošním roce parlament, budou církve dostávat náhradu od roku 2009. "Vzhledem k tomu, že zákon předkládá vládní komise, nepředpokládám, že by při jeho projednávání mělo dojít k nějakým problémům," uvedl Jehlička. Ministr věří, že by normu mohli podpořit i někteří opoziční poslanci.
Převod církvím by vyřešil problémy s pozemky
Dlouho očekávaný zákon by měl nejen napravit vzájemný vztah státu a církví, ale umožnit také obcím nakládat s blokovanými pozemky. Desítky obcí nemohly žádat o evropské dotace, opravovat budovy či stavět na těchto pozemcích nové domy. Zákon tedy řeší 72.000 hektarů zemědělské půdy, kterou církve vlastnily. Vydáno bude 20.000 hektarů, o které mohou řády požádat, 52.000 hektarů bude odblokováno, zůstane státu, který je bude moci privatizovat či bezúplatně převádět obcím.
Podle předsedy Ekumenické rady církví a člena církevní komise pro přípravu zákona Pavla Černého by přijetí zákona také zlepšilo postavení ČR v Evropské unii v tomto směru. Česko je totiž podle něj posledním postkomunistickým státem, který dosud vyrovnání státu a církví neuskutečnil.