Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Piráti podpoří parlamentní vyšetřovací komisi ke střelbě na fakultě

Česko

  12:58aktualizováno  13:40
Piráti podpoří zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, oznámila první místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová. Mimořádnou schůzi kvůli tomu vyvolalo hnutí ANO, koaliční strany zatím bránily projednání návrhu na zřízení komise.

Mimořádná schůze ke střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy před vánočními svátky, při níž student zabil čtrnáct lidí a pak i sám sebe, se na návrh hnutí ANO bude konat ve středu odpoledne.

„Jsme ochotni podpořit otevření programu schůze,“ řekl i poslanec STAN Petr Letocha.

A z vyjádření šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba na tiskové konferenci koalice SPOLU pak vyplynulo, že konání mimořádné schůze k návrhu ANO zřídit sněmovní vyšetřovací komisi ke střelbě na FF UK podpoří všechny vládní strany. Neznamená to ale podle něj souhlas se zřízením komise, o tom se ještě vládní strany podle Jakoba poradí.

Policie uzavřela případ střelby na fakultě před pár dny. Policejní prezident Martin Vondrášek připustil chyby v komunikaci, jeho náměstek Tomáš Kubík problémy s analýzou dat. Státní zástupkyně Jana Murínová přečetla ve Sněmovně při jednání výboru pro bezpečnost posudek znalkyně, podle které se pachatel „uvařil sám v sobě.“

Podle psychologa a psychiatra pachatel netrpěl nemocí, která by vysvětlovala jeho chování na FF UK 21. prosince 2023. „Psycholog v posudku uvádí, že jeho chování mohlo být způsobeno rysy jeho osobnosti,“ upřesnila Murínová. Podle žalobkyně pachatel trpěl pocity křivdy, záští a nenávistí. Cítil se odstrčený, lidmi nepřijímaný a neužitečný.

Návrh hnutí ANO na vznik parlamentní vyšetřovací komise chce podpořit i druhé opoziční hnutí SPD.

Poslanec ANO Jiří Mašek při jednání výboru vybídl ministra vnitra Víta Rakušana i policejního prezidenta, aby vyvodili osobní odpovědnost z chyb při zásahu. „Pan ministr lhal, když tvrdil, že jediné pochybení je v komunikaci s fakultou. Byl bych rád, kdyby pan ministr a pan policejní prezident přijali nějakou odpovědnost,“ řekl Mašek.

Policejní prezident Martin Vondrášek se proti jeho slovům ohradil. „Probíhalo trestní řízení a nemohli jsme ho ohrozit. Systémově se připravujeme na událost aktivního útočníka už od roku 2011. Jsem si jist, že policisté postupovali správně a situaci nešlo zabránit. Pokud hledáte viníka, tak je jen jeden a je mrtvý,“ řekl Vondrášek.

„Odpovědnost, ať už osobní nebo kohokoliv jiného, bych vyvozoval, kdyby oficiální závěry institucí, jako je GIBS nebo Úřad vnitřní kontroly, poukazovaly na něčí chybu. Kdybych cítil, že jsem někde v tom celém schématu selhal, tak ministrem už nejsem,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz a MF DNES ministr Rakušan.