Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyšetřování Opencard se zadrhuje, od případu odešli dva elitní policisté

Česko

  18:40
PRAHA - Vyšetřování miliardové státní zakázky na pražskou Opencard dostává vážné trhliny. Dva elitní důstojníci z protikorupční policie, kteří měli zkoumání kauzy od počátku na starosti, totiž už na případu nepracují.
Opencard - ilustrační foto.

Opencard - ilustrační foto. foto: ČTK

Měl na ně být vyvíjen takový nátlak, že šetření politicky citlivé kauzy raději dobrovolně vzdali. "Ten tlak skrze jejich nadřízeného byl tak silný, že během prázdnin odešli," potvrdil LN policejní důstojník, který ale chce zůstat v anonymitě. Jeden z vyšetřovatelů přešel na jiný policejní útvar, druhý dokonce skončil ve službách policie úplně.

Sporná karta Pražana

  • Projekt Opencard, který spolykal téměř 800 milionů z městského rozpočtu, už prověřilo několik auditů. Ty ukázaly, že je předražený a některé smlouvy města s firmou Haguess byly nevýhodné.
  • Podle občanského sdružení Oživení přišla pochybení představitelů hlavního města v souvislosti se zaváděním karty na 43 milionů.
  • Do konce příštího roku musí mít červenou kartu každý, kdo chce v Praze pravidelně jezdit hromadnou dopravou. Papírové kupony se ruší. Nyní mají Pražané na výběr ze dvou druhů karty: anonymní, která je ovšem dražší, a kartou na jméno, kde je ale potřeba uvést personálie. To kritizují někteří odborníci, podle nich hrozí zneužití osobních údajů.
  • Lidé musí před vydáním karty souhlasit s tím, že jim město může bez předchozího upozornění z karty strhávat peníze, upozornil na další sporný moment týdeník Respekt. Navíc firma, která projekt spravuje, může jednostranně vyhlásit „situaci okamžité reakce“ a funkce na kartě bez náhrady a na blíže neurčenou dobu zablokovat.
Dozorující státní zastupitelství přitom dosud neúnavně popíralo, že by v případu nastaly jakékoliv průtahy. Mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová dokonce tvrdila, že tým byl naopak posílen.

Až na opakovaný dotaz žalobci přiznali, že v sestavě, která kauzu vyšetřuje, došlo k výměnám. "Jeden policista odešel do civilu, druhý přešel na jiný policejní útvar," přiznala Zenklová. Jakékoliv tlaky odmítla. "Hlavní zpracovatel je tam od začátku. Nyní na tom pracuje šestičlenný tým," dodala. Policie se oficiálně k případu nechce vyjadřovat. Mluvčí protikorupční jednotky Roman Skřepek pouze zopakoval, že informace podává výhradně městské státní zastupitelství.

"Celé to má několik rovin: jednak na úrovni úředníků, kteří jsou za to také částečně zodpovědní, a pak tu rovinu politickou, která by se zřejmě na něčí pokyn překročit neměla," míní státní úředník, který je s celou kauzou obeznámen. Podle něj je otázka času, kdy policie obviní jednoho z úředníků. "V té nižší rovině to problém nebude, obávám se ale, že ve vyšších patrech nikdo pátrat nebude," myslí si zmiňovaný úředník.

Rovněž ministr vnitra Radek John (VV) přiznává, že slyšel o rošádách v týmu vyšetřovatelů. Policejní prezident ho prý ale ujistil, že na kauze i nadále pracuje speciální tým, který byl jen posílen. "Pokud mně to zákon dovolí, tak se s oběma policisty sejdu," vzkázal nicméně John.

Policie se začala o případ předražené zakázky zajímat na základě trestního oznámení, které loni v prosinci podala pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková (nezávislá). Podle ní mělo být porušeno hned několik zákonů.

Jenže policejní vyšetřování tvrdě narazilo hned zpočátku. Když chtěli detektivové naplno zahájit vyšetřování kauzy, státní zástupce zrušil rozhodnutí o zahájení úkonů trestního řízení, které označil za předčasné. Tím de facto znemožnil policii, aby začala s výslechy nebo získala některé podklady důležité pro vyšetřování.

Kauzu nyní výrazně zdržel i odchod vyšetřovatelů, noví policisté se musí s obrovským množstvím materiálů seznámit. Sama zastupitelka nechce práci policie příliš komentovat. "Vím, že tam došlo k obměně, ale víc bych se k tomu nerada vyjadřovala," říká Ryšlinková.