Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyšetřování stagnuje. Nebyli jsme velrybáři, brání se Bušina

Filip Bušina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Bušina | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vyšetřování stamilionových daňových podvodů, ze kterých je obviněn i bývalý poradce středočeského hejtmana Davida Ratha Filip Bušina, stagnuje.

Bušina, který v době policejního stíhání působil jako ekonomický ředitel pěti krajských nemocnic, je přes žádost státního zástupce vyšetřován na svobodě. Navíc se ani nemusí obávat, že by se případ v brzké době dostal před soud. Policie a státní zástupce totiž stále čekají na expertizy zabavených počítačů. Ty se ale mohou táhnout měsíce.

"Jde o velké množství zabavené elektroniky. V podobných případech se tímto zabývají specializovaní soudní znalci. Pokud jde o desítky strojů, je to velmi komplikované. Může to trvat měsíce," sdělila LN mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

V minulých letech se Bušina spolu s osmi dalšími lidmi údajně podílel na ilegálním snižování daňových základů jiných firem. Podle detektivů, kteří Bušinu a jeho blízkého přítele Davida Belouse sledovali dva roky, škoda přesahuje 300 milionů korun. Systém podle policie fungoval prý tak, že skupina inkasovala stamiliony za neexistující služby od třetích firem. Poté se velká část financí vracela původním majitelům.

Bušina a jeho spolupachatelé pak údajně přes nastrčené osoby, mezi nimiž byli cizinci, fiktivně platili obrovské částky za reklamní služby, které se nikdy nerealizovaly. Bušina, kterému bylo pozastaveno členství v ČSSD, se nařčením brání. "Některé ty lidi ani neznám. Je to celé chatrné,"

Bušinova raketová politická kariéra se tím zadrhla. Nyní tvrdí, že prodal svoje lukrativní firmy a věnuje se pouze svému případu.

LN Policie případ vyšetřuje dlouhou dobu. Je tam nějaký posun?
Byl jsem zatčen 23. června a o dva dny poté propuštěn na svobodu. V průběhu jednoho měsíce jsme podali návrh na zastavení stíhání, protože se absolutně necítím vinen.  Ty věci na mě jsou vymyšlené a považuji je za nějakou hru. Naše žádost ale byla prozatím zamítnuta s tím, že nebyly provedeny všechny důkazy. Policie mě od té doby znovu nevyslechla, nebyl jsem nikým kontaktován.

LN Měli jste podle policie dělat nelegální daňovou optimalizaci. Za úplatu fiktivně snižovat firmám daňový základ...
To obvinění tvrdí, že jsem si do účetnictví neoprávněně dával náklady, které neexistovaly. To odmítám. Ve společnosti Stavby, kde jsem byl akcionářem, se provádělo reklamní plnění. Vždy bylo ale stoprocentně uhrazeno.

LN Podle policie, která vás měla sledovat dva roky, šlo o 300 milionů korun. To jste pro stavební firmu objednali reklamu za takovou částku?
Šlo o rok 2008 a část roku 2009. Všechny reklamní služby měly protiplnění. Potvrzují to i daňová přiznání a kontroly z finančního úřadu. Nikdo na společnosti Stavby, a. s., neshledal cokoli špatného.

Celý rozhovor čtěte v pátečním vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...