Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyšetřování stagnuje. Nebyli jsme velrybáři, brání se Bušina

Česko

  8:00aktualizováno  10:24
PRAHA - Vyšetřování stamilionových daňových podvodů, ze kterých je obviněn i bývalý poradce středočeského hejtmana Davida Ratha Filip Bušina, stagnuje.

Bušina, který v době policejního stíhání působil jako ekonomický ředitel pěti krajských nemocnic, je přes žádost státního zástupce vyšetřován na svobodě. Navíc se ani nemusí obávat, že by se případ v brzké době dostal před soud. Policie a státní zástupce totiž stále čekají na expertizy zabavených počítačů. Ty se ale mohou táhnout měsíce.

"Jde o velké množství zabavené elektroniky. V podobných případech se tímto zabývají specializovaní soudní znalci. Pokud jde o desítky strojů, je to velmi komplikované. Může to trvat měsíce," sdělila LN mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

V minulých letech se Bušina spolu s osmi dalšími lidmi údajně podílel na ilegálním snižování daňových základů jiných firem. Podle detektivů, kteří Bušinu a jeho blízkého přítele Davida Belouse sledovali dva roky, škoda přesahuje 300 milionů korun. Systém podle policie fungoval prý tak, že skupina inkasovala stamiliony za neexistující služby od třetích firem. Poté se velká část financí vracela původním majitelům.

Bušina a jeho spolupachatelé pak údajně přes nastrčené osoby, mezi nimiž byli cizinci, fiktivně platili obrovské částky za reklamní služby, které se nikdy nerealizovaly. Bušina, kterému bylo pozastaveno členství v ČSSD, se nařčením brání. "Některé ty lidi ani neznám. Je to celé chatrné,"

Bušinova raketová politická kariéra se tím zadrhla. Nyní tvrdí, že prodal svoje lukrativní firmy a věnuje se pouze svému případu.

LN Policie případ vyšetřuje dlouhou dobu. Je tam nějaký posun?
Byl jsem zatčen 23. června a o dva dny poté propuštěn na svobodu. V průběhu jednoho měsíce jsme podali návrh na zastavení stíhání, protože se absolutně necítím vinen.  Ty věci na mě jsou vymyšlené a považuji je za nějakou hru. Naše žádost ale byla prozatím zamítnuta s tím, že nebyly provedeny všechny důkazy. Policie mě od té doby znovu nevyslechla, nebyl jsem nikým kontaktován.

LN Měli jste podle policie dělat nelegální daňovou optimalizaci. Za úplatu fiktivně snižovat firmám daňový základ...
To obvinění tvrdí, že jsem si do účetnictví neoprávněně dával náklady, které neexistovaly. To odmítám. Ve společnosti Stavby, kde jsem byl akcionářem, se provádělo reklamní plnění. Vždy bylo ale stoprocentně uhrazeno.

LN Podle policie, která vás měla sledovat dva roky, šlo o 300 milionů korun. To jste pro stavební firmu objednali reklamu za takovou částku?
Šlo o rok 2008 a část roku 2009. Všechny reklamní služby měly protiplnění. Potvrzují to i daňová přiznání a kontroly z finančního úřadu. Nikdo na společnosti Stavby, a. s., neshledal cokoli špatného.

Celý rozhovor čtěte v pátečním vydání deníku

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat