19. června 2018 16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyšetřování v kauze FAU pokračuje, žalobce zamítl stížnosti

Na snímku z 28. srpna je areál přerovské chemičky Precheza patřící do holdingu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku z 28. srpna je areál přerovské chemičky Precheza patřící do holdingu... | foto: ČTK

OLOMOUC Žalobce zamítl všechny stížnosti proti zahájení trestního stíhání v případu podezření z daňových úniků za čtvrt miliardy korun. V kauze, ve které figuruje opavská firma FAU, je obviněno 16 lidí a dvě firmy. Stížnost si podalo celkem 15 fyzických a jedna právnická osoba. Zamítnuty byly jako nedůvodné, řekl státní zástupce olomouckého krajského státního zastupitelství Karel Studený. Vyšetřování v rozsáhlé kauze tak může pokračovat, potrvá ještě několik měsíců.

„Stížnosti jsme zamítli jako nedůvodné. Na případu se bude dál pracovat, bude standardní vyšetřování a poté se uvidí,“ uvedl státní zástupce. Vyšetřování potrvá podle něj ještě několik měsíců, do případu jsou totiž zapojeni také cizinci, doplnil žalobce.

Podle policie obvinění vytvořili v roce 2013 uměle řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami. Mezi stíhanými 16 fyzickými osobami a dvěma právnickými je také spolumajitel opavské firmy FAU Vojtěch Csabi, kterému žalobci obstavili nemovitosti za desítky milionů korun. Stíhána je i samotná firma FAU. Csabi prostřednictvím svého advokáta Tomáše Sokola již dříve popřel, že by se dopustil něčeho nezákonného. Sokol v úterý pouze potvrdil, že rozhodnutí o stížnosti dostali, komentovat to však nechtěl.

FAU vlastní sklad v firmy Precheza z holdingu Agrofert

Obvinění jsou stíháni za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby v nejpřísnějším, třetím odstavci, kde je sazba pět až deset let. Obviněni jsou jako organizovaná skupina.

FAU je v současnosti v konkursu, v němž skončila po vydání zajišťovacích příkazů, kterými se finanční správa domáhala stovek milionů korun za údajně neodvedené daně. Finanční správa již dříve uvedla, že měla důvodné podezření z vědomého zapojení FAU do podvodného řetězce firem, v němž nebyla u firem placena DPH. Soud ale nedávno označil zajišťovací příkazy za nezákonné kvůli tomu, že úředníci po FAU v podstatě vymáhali daň za jeden obchod dvakrát.

Loni v srpnu zazněla zmínka o likvidaci FAU na nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman. Podle některých politiků vyvolává záznam dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a nyní premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). FAU vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert, který patřil šéfovi hnutí ANO Babišovi. Babiš několikrát odmítl, že by v době působení ve funkci ministra úkoloval finanční a celní správu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz