Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie dnes od Nagyové zjistila jediné - že se vdala

Jana Nagyová odchází od výslechu. Odmítla vypovídat.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová odchází od výslechu. Odmítla vypovídat. | foto: ČTK

PRAHA Někdejší šéfka sekretariátu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová dorazila do pražského sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu už krátce po osmé hodině - ruku v ruce s Nečasem. K výslechu ale nakonec nedošlo. Nagyová odmítla vypovídat.

Čekajícím novinářům nevěnoval pár ani pohled a na otázky nereagoval. Advokát Eduard Bruna ale novinářům řekl, že Nagyová výpověď odmítla kvůli tomu, že se necítí ve formě a potřebuje si utřídit poznatky z řízení.

Zároveň novinářům potvrdil informaci, o které média spekulovala už o víkendu. Jana Nagyová se v sobotu provdala za expremiéra Nečase. Policistům se podle Bruny představila už jako Jana Nečasová.

ČTĚTE TAKÉ:

Nagyová (pro lepší orientaci čtenářů budeme nadále používat její dosavadní příjmení) po zhruba půl hodině na policii nastoupila do vozu s Nečasem a bez komentáře odjela. Podle Bruny se Nagyová nechce dopustit nepřesností ve vztahu ke svým původním dvěma výpovědím, které na polici učinila. Se svým advokátem a policií se domluvila, že přijde vypovídat, až bude chtít.

Nečasova partnerka čelí obvinění z podplacení trojice bývalých poslanců za ODS. Kriminalisté jí kladou za vinu také to, že zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy tehdejší manželky.

Nagyová strávila déle než měsíc ve vazbě, v současné době ji policie stíhá na svobodě. Vyšetřovatelé věří, že Nagyová využila svého vlivu na Nečase a navedla jej k příslibu úplatku poslancům Petru Tluchořovi, Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi, přičemž úplatek představovaly lukrativní posty ve firmách řízených státem.

Polibek Jany Nagyové a Petra Nečase.

Polibek Jany Nagyové a Petra Nečase.

Trojice zákonodárců se údajně za tuto předem domluvenou protislužbu vzdala mandátu, čímž tehdejší Nečasově vládě umožnila schválení daňového balíčku. Státní zastupitelství hodlá v této souvislosti stíhat také samotného Nečase, který však zatím nebyl obviněn.

Podle policistů navíc Nagyová vyvíjela na Nečase nátlak, aby se rozvedl. Loni v listopadu prý zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování jeho manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou a s plukovníkem Janem Pohůnkem.

Letos v březnu Nagyová údajně nechala sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z úřadu vlády Alenu Hegrovou. Motivem byla podle policistů snaha zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem.

Pád Nečasovy vlády

Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se také vzdal funkce předsedy občanských demokratů. Vztah se spolupracovnicí Nagyovou nejprve popíral, ačkoliv o něm média dlouhodobě spekulovala. Po jejím obvinění a vzetí do vazby oficiálně přiznal, že jsou partnery a že plánují společnou budoucnost. S manželkou Radkou, s níž má čtyři děti, se Nečas rozvedl minulý měsíc.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...