Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

VÝSLECH

Česko

Jaromír Jech předseda Svazu měst a obcí Na zákon o církevních restitucích čekají české obce už osmnáct let. Co by pro ně schválení zákona znamenalo, se Jaromíra Jecha on-line ptali čtenáři LN.

* Vidíte vy osobně na zákonu o církevních restitucích pro běžné české obce a jejich obyvatele něco pozitivního?

Vyřešení problému přinese mnoho pozitiv. Uvolní se pozemky, na nichž nelze v současnosti stavět a nelze je prodávat. Po uvolnění může začít bytová výstavba nebo prodej občanům, někde bude moci být dokončena kanalizace či opravena škola, fotbalové hřiště nebo silnice ležící na bývalém církevním pozemku. Vyřešení problému umožní postiženým obcím čerpat Strukturální fondy EU (jednou z mnoha podmínek je totiž nezpochybnitelné vlastnické právo k nemovitostem).

* Neobáváte se toho, že stát církvím žádný majetek vrátit nechce? Že to byla jen taková hra před volbou prezidenta?

Ne, neobávám.

* Nevnáší účelově neurčitý návrh zákona do celé situace s blokací pozemků záměrně ještě větší chaos, než je tomu dosud? Dává totiž do rukou církve nástroj, aby se ještě za sto let domáhala soudně, na základě údajného svědectví pana X, vydání libovolného pozemku. Co brání, aby církev předložila soupis pozemků?

Chaos podle mne nevznikne, naopak dojde k nastolení pořádku ve vlastnických vztazích. Další část vaší otázky by měla směřovat na někoho jiného než na zástupce obcí (na právníky, kteří jak za stát, tak za církve návrh zpracovávali). K onomu soupisu mohu jen podotknout, že ministerstvo kultury má o majetku přehled, otázkou jinou je oceňování desetitisíců jednotlivých položek.

* Proč jste se už v minulosti více nezasazovali o dokončení církevních restitucí?

Svaz na problém upozorňoval dlouhodobě, pro média však otázka nebyla natolik zajímavá, aby jí věnoval takovou pozornost jako v současnosti, respektive od roku 2004. Navíc o sobě jednotlivé obce do onoho roku prakticky nevěděly. Každá se snažila věc řešit po vlastní linii. Od té doby vedeme různá jednání, vyvolali jsme tři návrhy zákonů (tento je první, který došel až do sněmovny) a iniciovali podání ústavní stížnosti.

* Stále nechápu, v čem je problém. Proč církev pozemky prostě neprodá obci nebo jednotlivým lidem a musí se to řešit zákonem?

Problém je ve své podstatě jednoduchý. Zákon zakazuje jakkoliv s bývalým církevním majetkem nakládat. To znamená, že i kdyby chtěl někdo prodat nějaký pozemek, v první řadě mu tento pozemek odmítne zapsat katastr nemovitostí, protože tím takový prodávající porušuje zákon (zákon by ostatně následným případným zápisem porušil i katastrální úřad).

* Jste člen ODS ?

Ano, jako radní města Říčan.

Redakčně kráceno. Celý rozhovor na www.lidovky.cz Dnes se ptejte on-line generálního ředitele NG M. Knížáka

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.