27. února 2015 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výsledky pitev obětí úterního útoku jsou známy, pohřby začnou v pondělí

Svíčky na místě střelby před restaurací Družba v Uherském Brodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svíčky na místě střelby před restaurací Družba v Uherském Brodě. | foto: Jan SalačMAFRA

UHERSKÝ BROD Policie již má předběžné výsledky pitvy u několika obětí úterní střelby v Uherském Brodě. Policie požádala státní zastupitelství o vyjádření souhlasu s pohřby, to souhlasilo, potvrdil v pátek státní zástupce Roman Kafka. Podle zjištění médií se první pohřeb bude konat příští týden v uherskobrodském kostele.

Třiašedesátiletý muž v restauraci Družba zastřelil osm lidí a pak i sebe.

Policie zatím nemá podle krajského policejního mluvčí Pavla Benedikta Stránského k dispozici předběžné výsledky pitvy u všech obětí. „V tomto týdnu bychom je však měli mít,“ podotkl mluvčí. Kafka podle svých slov zatím dal souhlas s šesti pohřby.

Policie již také opustila dům, ve kterém žil střelec se svou ženou. V noci po útoku se v něm žena zabarikádovala, nakonec se k ní policisté dostali a lékař rozhodl o její hospitalizaci v psychiatrickém zařízení. „Proběhly již všechny procesní úkony,“ uvedl Stránský. Restaurace je podle jeho slov ještě po dohodě s provozovatelem uzavřená, aby se do ní případně mohli policisté vrátit kvůli vyšetřování.

ČTĚTE TAKÉ

V úterý v restauraci zahynulo sedm mužů a jedna žena ve věku 27 až 66 let. Podle informací médií šlo podle trvalého bydliště o šest obyvatel Uherského Brodu, jednoho Brňana a muže z Vlčnova. I poslední dva ale zřejmě v sedmnáctitisícovém městě fakticky bydleli.

Žádný z nich podle zdroje blízkého vyšetřování neměl ke střelci bližší vztah. Nasvědčuje tomu i tvrzení starosty Patrika Kunčara (KDU-ČSL), který v médiích uvedl, že pachatel před osudnou návštěvou Družby obcházel další podniky ve městě a zřejmě hledal, kde sedí nejvíce lidí. Tuto skutečnost policie podle Stránského stále vyšetřuje. V době útoku bylo podle Stránského uvnitř asi 20 až 30 lidí, některým se podařilo utéci.

Rodina střelce v pátek rozeslala médiím vyjádření, ve kterém vyjadřuje hlubokou soustrast rodinám obětí. „Zdeňka jsme naposledy viděli před dvanácti lety na pohřbu našeho otce. Přestal se s námi stýkat a jakýkoliv kontakt odmítal. Přišel o práci a uzavřel se do sebe. O jeho životě jsme nevěděli nic,“ uvádí se ve vyjádření, ve kterém nejsou členové rodiny jmenováni.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!