Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výsledky testů na COVID-19 jsou za 48 hodin, informují nemocnice. Fronty už opadly

Odběrové místo v pražské ÚVN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběrové místo v pražské ÚVN. | foto: ČTK

PRAHA Výsledky testů na COVID-19 z odběrových míst dostanou lidé v Praze většinou za 48 hodin, rychlost limituje kromě kapacity odběrových míst také možnosti laboratoří, které vzorky zpracovávají. Největší nápor na první čtyři otevřená místa v nemocnicích už opadl, uvedly ve čtvrtek nemocnice. Plánují se další nová místa a od úterý jezdí už čtyři sanitky pro domácí odběry.

Praha je regionem, kde bylo zjištěno nejvíc případů nákazy novým typem koronaviru. Z 572 případů do čtvrtečního rána je jich 198.

Na testovací místa mají chodit zejména lidé, které tam pošle hygienická stanice. Její linky byly ale od začátku epidemie přetížené a lidé se nemohli dovolat. Lidé s podezřením mohou také přicházet poté, co jim to doporučí jejich praktický lékař. Toho je třeba kontaktovat telefonicky, zejména pokud má nemocný příznaky akutní infekce dýchacích cest. Ostatní si mohou test za zhruba 3000 korun zaplatit sami, příznaky ale mít musí. U lidí, kteří příznaky nemají, totiž testy virus neprokážou ani v případě, že jsou nakažení. Je potřeba doma vyčkat, zda se příznaky objeví, upozorňují lékaři.

Jako první spustily testování Nemocnice na Bulovce, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) a Fakultní nemocnice v Motole už minulý pátek. V pondělí se přidala Thomayerova nemocnice v Krči. Další se podle zástupců pražského magistrátu spustily také ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, na Strahově, na Výstavišti a ve Žlutých lázních. Obsluhovat by je měli, stejně jako tři ze čtyř sanitek pro domácí odběry, studenti medicíny.

Fronty už se zkracují

„Výsledky testů na koronavir z našeho odběrového místa sdělujeme pacientům za 48 hodin. Volat mohou denně od 8 do 17 hodin,“ uvedla na twitteru Nemocnice na Bulovce. Do druhého dne se snaží o výsledcích informovat odebrané také Thomayerova nemocnice v Krči.

Dlouhé fronty, které stály před každým odběrovým místem, se už zkrátily. O počtech odebraných nemocnice informují na webu a sociálních sítích. Například Bulovka měla v středu jen 70 zájemců, v prvních dnech jich bylo více než stovka. Nápor se snížil také v ÚVN. Proti prvním dnům, kdy museli zdravotníci zvládnout více než 200 odběrů, jich do středečního večera bylo 108. Celkem od pátku odebrali už více než 700. V Krči si na odběry počkalo ve středu 90 lidí, od pondělí jich bylo přes 380.

Od úterý jezdí po Praze už čtyři vozy, jejichž posádky provádějí doma výtěry pacientům, aby odebraly vzorky k testování na přítomnost koronaviru. Zdravotnická záchranná služba poskytla auta, řídí je strážníci městské policie. „Prioritně se zaměřujeme na odběr vzorků u pacientů starších 65 let, kteří jsou ohroženou skupinou. Vozy vysíláme na žádost Hygienické stanice hlavního města Prahy,“ uvedl ve středu ředitel záchranářů Petr Kolouch. První takové vozidlo jezdí od 5. března se zdravotníkem z Bulovky, v pátek přibylo další. Za den dokáže posádka objet asi 30 adres.

V některých regionech jsou místa, kam mohou lidé dojet autem a zdravotník jim vzorky odebere z okénka. Všude se odebírá vzorek z nosohltanu zasunutím speciální štetičky poměrně hluboko do nosu. Ten je pak umístěný do speciálního živného média, kde se virus pomnoží. Přístroj na PCR testování, které se používá i pro jiné nemoci, třeba chřipku, pak za šest hodin potvrdí přítomnost virové RNA.

Nemocnice postupně dostávají i rychlejší testy, které byly dopraveny letadlem z Číny. Například Fakultní nemocnice v Motole jich má asi 5000, bude jimi vyšetřovat přijímané pacienty a personál. Další zařízení je dostanou zřejmě ve čtvrtek.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...