11. října 2014 21:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výsledky voleb tmelí vládu, to tady dřív nebylo, tvrdí Sobotka

Bohuslav Sobotka nabitý optimismem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka nabitý optimismem. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Výsledky komunálních a senátních voleb by měly stmelit vládní koalici, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na řadě míst podle něj mohou vzniknout koalice na půdorysu sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců.

Nebude o nich ale vyjednávat centrálně. Také o podpoře kandidátů pro druhé kolo senátních voleb se podle něj povedou individuální jednání.

„Já jsem přesvědčen o tom, že výsledek senátních a komunálních voleb, i když samozřejmě zatím jsou to pouze průběžná čísla, nemáme ještě definitivní výsledky, tak budou spíše stmelujícím prvkem pro další fungování vlády,“ nechal se slyšet Sobotka na večerní tiskové konferenci.

Bohuslav Sobotka na druhou. Volební štáb ČSSD.
Hláškou
Radost Radka Popelky z ANO
Tomáš Hudeček z TOP 09, vytisknutý ve 3D tiskárně.

Neotřesitelná koalice

„Pokud tady byly spekulace před těmito volbami, zda-li senátní a komunální volby mohou nějak otřást vládní koalicí, zda-li mohou narušit spolupráci mezi vládními stranami. Já si myslím, že takovýto výsledek volby nepřinesly,“ uvedl také.

Velkou radost mu udělal především fakt, že do druhého kola senátních voleb může postoupit až 18 sociálnědemokratických kandidátů. Je také velmi rád, že ve dvojici voleb uspěly i další vládní strany. „To tady v minulosti nebývalo,“ poznamenal s tím, že se podobné volby často stávaly negativním referendem o vládě.

Lidé jsou v zásadě spokojeni

Dosavadní výsledky, v nichž získala ČSSD v komunálním hlasování z velkých stran nejvíce mandátů po lidovcích, vnímá jako signál, že jsou lidé v zásadě spokojeni s politikou vlády. To by se podle něj mohlo projevit i při vyjednávání jednotlivých koalic v městech a obcích. „Na řadě míst mohou vzniknout koalice na půdorysu současné vlády,“ uvedl. Záležet bude ale prý vždy na místních představitelích.

„My nebudeme z pohledu centra sociální demokracie dávat žádné jasné pokyny,“ řekl. Také u vyjednávání podpory pro druhé kolo senátních voleb se podle něj bude diskutovat samostatně v jednotlivých obvodech. Bude záležet na kandidátech ČSSD, jakou podporu si dohodnou.

Prohra v Brně a Ostrvě

Za očekáváním podle Sobotky zůstaly výsledky sociálních demokratů v největších, statutárních městech. Ve většině krajských měst totiž sociální demokraty porazilo hnutí ANO. Sobotka přitom před volbami kladl důraz na to, aby jeho strana obhájila primátorské posty v Brně a Ostravě, což nyní nevypadá příliš pravděpodobně.

Ministerský předseda také poznamenal, že by volby neměly mít personální dopady na vládu, a to ani v případě, že ve druhém kole senátního hlasování některý z trojice kandidujících ministrů neuspěje. O nominacích do vlády rozhodují jednotlivé politické strany, uvedl Sobotka.

Lidovky.cz, ČTK