20. října 2015 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyslýchaný exprimátor Major: Jsem v šoku. Langerovi ani Kyselému nejsem za nic zavázaný

Exprimátor Olomouce Martin Major. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprimátor Olomouce Martin Major. | foto: MAFRA: Tomáš Frait

PRAHA Kvůli operaci Vidkun začala policie šetřit i bývalého primátora Olomouce Martina Majora z ODS. Jeho jméno se totiž objevilo v odposleších v rozhovoru mezi obviněným policistou Karlem Kadlecem a podnikatelem Ivanem Kyselým. „Jsem z toho šokován a nevím, jakou roli v tom případu hraji,“ tvrdí Major pro server Lidovky.cz. Peníze měl prý od rodiny a nikdy pro nikoho nic nezařizoval.

Lidovky.cz: Vaše jméno se objevilo v policejních odposleších při operaci Vidkun. Jak je to možné?
Bohužel to tak je. Docela mě to šokuje a není mi úplně jasné, jakou v tom případu hraji roli. Opravdu nerozhoduji o tom, kdo má být šéfem policie v Olomouci a těžko říct, k čemu jsem mohl být užitečný.

Lidovky.cz: Nicméně policista Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý se podle serveru Neovlivni.cz bavili o penězích, které máte na účtě, a padlo rozhodnutí, že vám doporučí, abyste je vybral...
Ty peníze jsou z půjčky a jsou řádně zadokumentované. Navíc jsem žádné peníze z banky nevybíral.

Lidovky.cz: K čemu ty peníze na účtu tedy byly určené a od koho jste je získal?
Bylo to přibližně 700 tisíc od rodiny. Ty peníze měly sloužit na nákup nějaké nemovitosti, ale rozhodně nebyly z podivných zdrojů.

Lidovky.cz: V kauze jste vypovídal už ve středu. Ptali se vás policisté na peníze, o kterých se mluvilo v odposleších?
To vůbec nebylo hlavní téma. Nemohu vám však k výslechu nic říct, protože jsem podepsal mlčenlivost. Ty peníze byly pouze tématem debaty mezi těmi pány.

Lidovky.cz: Pan Kyselý se s vámi ale nakonec setkal a tlačil na to, abyste ty peníze vybral. Proč to vůbec dělal? Ty peníze byly, jak říkáte, vaše a jemu do nich tím pádem nic nebylo...
Nevím, nechápu. Cokoliv mi bylo řečeno, jsem považoval za hospodské tlachání. Ani vám nemohu říct, jestli jsem se s ním setkal, protože jsem podepisoval u výslechu mlčenlivost.

Lidovky.cz: Podnikatel Kyselý je v Olomouci známý muž. Jak často jste se s ním stýkal?
Olomouc je poměrně malé město a pana Kyselého znám velmi dobře. Často jsme se viděli na různých sportovních akcích. Řekl bych, že jsme dobří známí...

Lidovky.cz: Dobře. A jak často jste se s ním tedy setkával?
Jak často? Řekněme tak pětkrát za rok.

Lidovky.cz: Cítíte se poškozený tím, že se vaše jméno začalo skloňovat v souvislosti s operací Vidkun?
Jsem v šoku a mrzí mě i lidsky, že jsem se objevil v nějakém rozhovoru mezi lidmi, o kterých jsem si myslel, že je znám...

Lidovky.cz: Do médií jste říkal, že pana Kadlece neznáte.
Myslel jsem Ivana Langera a pana Kyselého. Pana Kadlece opravdu neznám, Viděl jsem ho jen na nějakých školeních ve městě - tak dvakrát v životě. Těmto lidem jsem nikdy v životě nepomohl a nejsem jim za nic zavázaný. Oni mě také nikdy s ničím nepomohli.

Lidovky.cz: Co na to říkal pan primátor Antonín Staněk a vaši kolegové z poslaneckého klubu ODS?
Pan primátor je o této situaci průběžně informován. Tohle se rozhodně nedá utajit, protože se o všem píše poměrně obšírně ve všech denících. Vysvětlil jsem všem, že jsem byl vyslechnut jako svědek a že mi nebylo sděleno žádné obvinění. Vysvětlil jsem kolegům i původ těch peněz.

Ivan Langer a jeho známý, olomoucký podnikatel Ivan Kyselý sledují zápas Tomáše...

Ivan Langer a jeho známý, olomoucký podnikatel Ivan Kyselý sledují zápas Tomáše Berdycha v Davis Cupu

Lidovky.cz: Proč jste se objevil v těch podivných rozhovorech?
Ale já jim neměl ani s čím pomoc - rozumíte? Nejsem osobou, která by mohla něco ovlivňovat. Opravdu to nechápu, neboť pana Langera i Kyselého znám už dlouho a netuším, proč jsem se dostal do pozornosti jejich zájmů.

Lidovky.cz: Jmenoval jste pana Langera. Už jste se s ním setkal, abyste si o té věci promluvili? I on byl policií vyslýchán a v kauze poměrně viditelně figuruje.
Nezkoušel jsem ho kontaktovat. Nedá se ani říct, že jsem byl v ODS jeho stoupencem. Často jsme dokonce stáli na jiné straně barikády - jestli tohle byl důvod, nevím.

Lidovky.cz: Očekáváte v nejbližší době nějaké další výslechy?
Když jsem se bavil s vyšetřovateli, kteří byli přítomní, řekli mi, že to nevědí a že záleží na státním zástupci. Pokud to prý dojde k soudu, tak bych se měl objevit až u něj. Nevím, jestli se mě snažili jen uklidnit.

Lidovky.cz: Neočekáváte tedy, že byste byl v nejbližší době obviněn?
Figuruji v tom jako svědek. Neočekávám, že by mohlo nějaké obvinění přijít.

Operace Vidkun

jzlJakub Zelenka

Najdete na Lidovky.cz