Jmenuje se Zuzana Fraňová a na novou pozici operátorky blokové dozorny jaderné elektrárny se aktivně připravuje ve výcvikovém středisku. „Poprvé v historii místo operátora sekundárního a časem možná i primárního okruhu zastane žena. Rozšiřuje se tak počet odborných profesí, které v elektrárně Dukovany zastávají právě ženy, kterých zde aktuálně pracuje 134,“ sečetl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk s tím, že žena není dosud zastoupena ani v blokové dozorně temelínské elektrárny.
Byla to jasná volba
Zuzana Fraňová vystudovala Vysoké učení technické v Brně. V dukovanské elektrárně strávila již tři týdny. Teď nastoupila na dvouleté studium ve výcvikovém středisku v Brně. „To je pro budoucí operátorky i operátory povinné a musí být zakončeno mimo jiné státní zkouškou,“ vysvětlil Bezděk, co musí nástupu na místo předcházet.
Jaderná elektrárna byla pro Zuzanu Fraňovou jasnou volbou. „Už od střední školy mě bavila fyzika a technické předměty. A asi neexistuje lepší místo, kde se tyto obory spojují než jaderná elektrárna,“ vysvětlila budoucí operátorka.
Pro každý ze čtyř jaderných reaktorů jsou na blokové dozorně vyhrazeni vždy tři operátoři. Je to vedoucí reaktorového bloku, operátor primárního a sekundárního okruhu. Jejich úkolem je kompletně řídit a ovládat celý blok, a to od reaktoru až po výrobu elektrické energie přes turbíny. Odpovídají i za bezpečný provoz celého bloku.
V blokové dozorně se sbíhají informace o teplotách, tlacích a dalších parametrech zařízení. Podle zadání také startují nebo odstavují turbíny či reaktor. Ovládat musejí i bezpečnostní systémy a postupy. Pravidelně podstupují odborné zkoušky a psychotesty.
Jedna mezi stovkou mužů
Dukovanská elektrárna má podle Jiřího Bezděka celkem 102 operátorů, kteří pracují v třísměnném provozu. „Na jednu směnu nastupuje dvanáct osob. Vždy musí být jedna směna záskoková a rezervní. Další dvě směny skládají pravidelné zkoušky. Proto je taková personální rezerva. Každý operátor totiž během jednoho roku minimálně dva měsíce stráví na pravidelném testování a přezkušování,“ dodal mluvčí elektrárny.
Práce operátora blokového dozoru je podle něj velice specifické povolání a jedno z pracovních míst, na něž jsou kladeny velmi vysoké pracovní nároky, a to nejenom na vzdělání a odbornost, ale i na psychickou stránku. „Operátoři na blokové dozorně tráví celých osm hodin a nemohou odtud odejít. Dokonce i strava je jim donášena na místo,“ nastínil.
Dosud neměly zájem
Ženy měly možnost se na tuto pozici hlásit už v minulosti, ale dosud neměly zájem. V jaderných elektrárnách pro ženy neexistují žádná omezení, pouze je zde zdravotní výjimka vstupu těhotných a kojících žen do míst, kde by mohly být v potenciálním kontaktu s ionizujícím zářením.
Počet žen zaměstnaných přímo v Jaderné elektrárně Dukovany podle ČEZ roste už několik let po sobě. Pracují na pozicích jaderných fyziček, laborantek či stavebních inženýrek.
„Je to vidět i na zájmu studentek, které se stále častěji zajímají o práci v elektrárně. Stále početnější zastoupení mají také v rámci vzdělávacích programů, jako jsou Jaderné maturity nebo Letní univerzity, které ČEZ pro studenty středních a vysokých škol pravidelně pořádá,“ připomenula Kateřina Bohuslavová, ředitelka Útvaru udržitelného rozvoje skupiny ČEZ.