Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vyšší daň u knih nás přiřadí k Albánii, varují čtenáři a podepisují petici

Vzdělávání

  16:02
PRAHA - Albánie, Ukrajina a z EU pak Bulharsko a Dánsko. To jsou evropské státy, ve kterých je daň u knih 20procentní nebo ještě vyšší. Česko by se k nim mělo brzy připojit. Knihkupci ale před zdražením knih varují a čtenáři se bouří a podepisují petici.
Čtení s rodinou - ilustrační foto

Čtení s rodinou - ilustrační foto foto: Shutterstock

Peníze na důchodovou reformu chce vláda získat mimo jiné i zvýšením DPH u knih z 10 procent na 20. To se týká i novin a časopisů. Nakladatelé varují, že kvůli tomu tisíce titulů nevyjde. Navíc už nyní DPH u knih v Česku patří mezi jednu z nejvyšších v evropských státech.

Ve 24 z 27 zemí EU není DPH na knihy vyšší než 10 procent, přičemž průměr je ve vyspělých evropských zemích mezi pěti až šesti procenty. V Irsku, Norsku, Chorvatsku a také ve Velké Británii se dokonce u knih uplatňuje nulové DPH.

Čtěte také:

"Jsou to sdělovací prostředky, nástroje vzdělávání a informací a každé britské vládě záleží na tom, aby měla informovanou veřejnost. Proto se nosiče informací v Británii nezdaňují," uvedl Jan Čulík v Britských listech.

Česko se posune na periferii
Zvýšení DPH na knihy na 20 procent by Česko zařadilo do skupiny zemí s nejvyšší sazbou v Evropě. "Kromě vyspělého Dánska, které vysokou daň kompenzuje velkorysým podpůrným programem, sem patří již jen Bulharsko (20 %), Albánie (20 %), Ukrajina (20 %) a Bělorusko (18 %)," uvádí ve své zprávě Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

Kniha (ilustrační foto)"Chystané zvýšení DPH na knihy je cestou na evropskou periferii. Povede k výraznému poklesu množství vydávaných titulů, sníží přístup k novým myšlenkám a informacím a sníží tak konkurenceschopnost České republiky, zvýší čtenářskou negramotnost a z ní plynoucí problémy nových generací při uplatňování se v dalším životě," varují nakladatelé.

Tato slova podle předsedy svazu Vladimíra Pistoria dokládá situace posledních let, kdy se v roce 2008 zvýšilo DPH na knihy z 5 na 10 procent. "Kvůli zvýšení DPH na 10 procent klesla produkce českých odborných titulů během posledních dvou let o 16 procent a produkce vysokoškolských učebnic dokonce o 27 procent. To považuji za alarmující," řekl v rozhovoru pro LN.

Celý rozhovor čtěte zde:

Čtenáři se ozývají
Svaz českých knihkupců a nakladatelů se proto rozhodl vydat "Výzvu na obranu knih", ve které žádá vládu a poslance, aby "dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek".

V sobotu po poledni se pod ní sešlo už přes 9000 podpisů a dále se šíří mezi čtenáři, i prostřednictvím stránky na Facebooku.

"Knihy jsou jako základní potraviny! I když uznávám šetření, bez knih společnost zahyne... nezvedejte u nich DPH," píše například uživatel Jaromír Beneš.

K tématu:

O možnosti vyjmout knihy ze zvyšování daně z přidané hodnoty už zahájil jednání ministr kultury Jiří Besser (TOP 09). Vše je ale podle něj zatím otázkou dalšího jednání.

Ohlasy čtenářů, kteří se připojili k výzvě na Facebooku

Libor Vykoupil: Již jsem podepsal. Když už mám žrát jenom brambory s chlebem, tak bych si aspoň rád něco přečetl.

Miloš Krčmář: Navrhovaná podoba DPH ve vztahu ke knihám je nejenom ostudou vládních stran, ale i všech dalších parlamentních i neparlamentních stran, které se na obranu knih, kultury a vědy neozvaly.

Tomáš Babický: Dobrý den, jsem sice pro sjednocení DPH, ale byl bych pro výjimku pro kulturu (knihy, koncerty aj.) a sazbu DPH co nejnižší.

Alena Tichá: Nejdříve jsme si nemohli koupit knížky, protože nebyly a teď zase my nebudeme mít na ně? TO NE!!!!!!

Václav Blumentrit: Samozřejmě podepsáno! Potřebuji studijní materiály, které již nyní nejsou pro studenta zrovna levná záležitost.