Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Učitelé se bojí agresivních žáků, nový zákon je neochrání

Česko

  9:00
PRAHA - S čím dál agresivnějšími žáky se musí potýkat učitelé středních i základních škol. Zesměšňování na Facebooku není ničím výjimečným, někteří už dostali i výhrůžné esemesky. Novela, která měla učitelům zajistit vyšší ochranu, však ve sněmovně zřejmě neuspěje.
Žáci ve školách jsou čím dál agresivnější. (Ilustrační foto)

Žáci ve školách jsou čím dál agresivnější. (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle novely trestního zákoníku, kterou chce opoziční ČSSD zavést vyšší ochranu učitelů a vychovatelů, by pachatelům v případě spáchaní některých trestných činů vůči pedagogům při vyučování hrozila vyšší trestní sazba.

Vyšší ochranu by měli pedagogové podle předlohy u pěti trestných činů. Jde o vraždu, těžké ublížení na zdraví, ublížení na zdraví, vydírání a nebezpečné vyhrožování.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pedagogičtí pracovníci, zejména učitelé a vychovatelé na základních a středních školách, se v poslední době stávají stále častěji cílem fyzických útoků nebo hrozeb násilím ze strany žáků těchto škol," zdůvodňují předlohu její předkladatelé.

Vyšší ochranu by pak chtěli i řidiči autobusů

Vláda ale v návrhu stanoviska poukazuje na to, že tvrzení autorů není podloženo rozborem. Řešení těchto případů by se prý nemělo řešit v trestněprávní rovině, ale prevencí a sociální prací ve školách.

Kabinet také připomíná, že na trestný čin spáchaný na učiteli při vyučování je už nyní možné vztáhnout ustanovení o obecně přitěžující okolnosti Pokud by byla novela schválena, kabinet se navíc obává toho, že o vyšší ochranu v trestním zákoníku by mohli žádat například pracovníci v sociálních službách, poštovní doručovatelé nebo železničáři a zaměstnanci dopravních podniků.

Autoři: ,