Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Jak zvýšit penze ženám? Děti by jim mohly posílat ‚poděkování‘ z vlastních daní

Důchodkyně - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodkyně - ilustrační foto. | foto: Alžběta JungrováLidové noviny

PRAHA Hlavní úkol nynější důchodové komise zněl: přijít na způsob, jak smazat rozdíl mezi penzemi mužů a ­žen, neboť u matek jsou o pětinu nižší právě proto, že se věnovaly dětem. Hned na startu se vynořila zásadní překážka. Není možné přilepšit někomu podle pohlaví, to by bylo neústavní. Jedna cesta s politickou podporou ale existuje – dovolit dcerám a synům, aby matkám poslali „poděkování“ ze svých daní.

Jde o takzvané asignace, kdy se část odvodu určeného státní pokladně oddělí a nasměruje na konkrétní účel. V tomto případě by zákon umožnil, aby se člověk rozhodl, že určité procento z jeho daně z příjmu poplyne rovnou k­ penzi matky, případně otce. Teoreticky by šla „odloupnout“ i ­část sociálního odvodu, ale taková varianta má menší podporu, protože by vyváděla peníze z průběžného pilíře, odkud se penze financují. Asignace z daně z příjmu by na první důchodový pilíř nesahala, snížila by ovšem daňové inkaso státu.

„Pokud chceme vytvořit legislativní nástroj, který by pomohl příjmy současných seniorek přiblížit těm mužským, daňové asignace ve prospěch rodičů jsou možná jediné ústavně konformní a administrativně proveditelné řešení,“ sdělil LN poslanec Roman Sklenák, který v důchodové komisi zastupuje sociální demokraty.

Podpora ČSSD, ANO i ODS

Instrument má podporu u tří sněmovních partají, respektive jejich zástupců v komisi. Vedle ČSSD jsou pro něj i reprezentanti ANO a ODS, tedy klubů, které dohromady čítají 116 hlasů.

„Asignace by posílila mezigenerační solidaritu. Podpořím, aby se o tomto bodu opět hlasovalo,“ řekla LN poslankyně hnutí ANO v komisi Radka Maxová. Skupina na spravedlivé penze se asignacemi zabývala koncem března a ­tehdy neprošly. Podle informací LN, potvrzených několika členy komise, to bylo kvůli zmatku při hlasování. Proto se o nich bude jednat znovu tento pátek.

„Chceme schválit, aby experti ministerstva práce zpracovali pro komisi analýzu asignací – dopady na státní rozpočet, fungování,“ potvrdil Jan Bauer, poslanec ODS.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!