Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vyšší spoluúčasti pacientů se nevyhneme

Česko

Zvyšování poplatků není na pořadu dne, říká v rozhovoru pro LN ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Hlavním cílem resortu je ale teď šetřit a hledat další zdroje peněz. Například zavedením legální možnosti připlatit si za lepší péči. Až zdvojnásobení některých poplatků, které vyvolalo nesouhlas i v rámci koalice, zatím nehrozí.

* Zástupci koaličních stran jasně odmítli možné zvyšování a rozšiřování poplatků. Znamená to, že jste to neřešil předem?

To je celé dezinterpretace. Předložili jsme různé varianty, jak je možno zvyšovat efektivitu zdravotnického systému, a jak do něj dostat peníze. Včetně varianty, která je jasně zakázaná – chtít příspěvek za státní pojištěnce nebo jakýkoli příspěvek ze státního rozpočtu. Pak jsme rozebírali otázku poplatků, a naopak jsem řekl, že z hlediska finančního nejsou vhodný mechanismus, protože jakékoli jejich navýšení nad stávající úroveň by muselo být velmi výrazně kompenzováno sociálními limity. Tudy cesta nepovede a touto cestou zdravotnictví neozdravíme.

* Přesto jste ale razantní zvýšením měl připraveno?

Zvyšování regulačních poplatků teď není na pořadu dne. Ta cena byla nasazená pro nějaký orientační propočet. Hovořili jsme na začátku hlavně o možnosti zavést dvousetkorunový poplatek za vstup ke specialistovi. I to jsme ale odsunuli a řešíme to v rámci přípravy další novely zákona o veřejném zdravotním pojišťění. Tento poplatek by měl vnést do našeho systému nějaké regulační prvky na pohyb pacienta. Ty říkají pacientovi, kam může jít sám, kam s doporučením. Ale není o něm rozhodnuto.

* Spoluúčast pacientů se ale zvyšovat bude?

Je pravděpodobné, že půjdeme tímto směrem. Mimo jiné je v programovém prohlášení vlády zavedení zdravotního připojištění a to má smysl jen v případě, že je ve zdravotnictví něco zpoplatněno, na co se pak lidé pojišťují. Třeba na dlouhodobou rehabilitaci, na vyšší spoluúčast na lécích a podobně. Jinak připojištění, které musí mít komerční charakter, i když ho budou provozovat zdravotní pojišťovny, nemůže vzniknout. Musíme proto nastavit standard, aby se mohlo platit za nějaký nadstandard.

* Je stále možná i varianta zpoplatnění převozu sanitkou na neakutní vyšetření?

To je zatím úplně otevřené.

* Proč se o zvyšování poplatků začalo vůbec mluvit?

Mluvil jsem o tom na K9 jako o jedné z možností. Těch je ale celá řada. Zadání udělat reformu se výrazně rozšířilo na zadání udělat reformu a ušetřit 10 miliard korun pro příští rok. Počítali jsme s růstem nákladů kvůli zvyšování platů, jak to bylo dohodnuto s lékaři a se sestrami na příští rok. Ale nepočítali jsme s navýšením DPH a to do toho výrazně zasáhlo . Musíme probrat všechny možné kroky a K9 si pak vybere cestu. Jakou zatím nepadlo. Jednání bude pokračovat příští týden.

* Do kdy musí být jasno?

Během jara. Nějaký směr určí koaliční jednání v dalších týdnech.

* Je možné zdravotnictví pod vlivem vyššího DPH ufinancovat, aniž by se spoluúčast zvyšovala?

Bez jakékoliv injekce a drastických opatření typu zvyšování spoluúčasti budeme schopni systém ufinancovat letos, kdy se zvedly náklady o dvě miliardy na lékařské platy. Samozřejmě máme rezervy a dále je hledáme. Ale to není věc, která by se dala jeden den začít a druhý den mít hotovo. Není zaručeno, že peníze přinese například změna systému zdravotních pojišťoven, jejich privatizace nebo redukce na jednu pojišťovnu. Pracujeme na tom, uvidíme, jak budeme úspěšní a kolik těch věcí bude. Typickým příkladem je třeba korupce. Začali jsme teď šlapat do protikorupčních opatření a uvidíme, kolik z toho bude. Výsledky poznáme teprve, až opatření chvíli poběží.

* Bývalý ministr Tomáš Julínek zavedl poplatky, díky kterým pak ČSSD vyhrála krajské volby. Říká se o vás, že jste proti němu jako jestřáb proti holubičce. Neobáváte se, že vás stihne stejný osud?

V politice nikdo neví, jaký osud ho čeká. Jeden měsíc se říká, že jsem nejlevicovější ministr vlády, a druhý měsíc zase jestřáb, takže to neberte příliš vážně.

***

Jakou odezvu mají Hegerovy plány? * Prezident České lékařské komory Milan Kubek souhlasí s určením nadstandardu. Rázně odmítá poplatek 200 korun za návštěvu specialisty bez doporučení praktického lékaře. Naopak podporuje zpoplatnění převozu sanitkou na neakutní vyšetření. * Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) je určování standardů věc odborných skupin, a ne stran. Se zvyšováním poplatků ani zaváděním nových socialisté nesouhlasí. * Vít Bárta z VV řekl, že zvyšování poplatků je poslední z posledních možností, jak vyrovnat rozpočet zdravotnictví. Odmítá, aby do sektoru šlo více peněz ze státního rozpočtu. Nadstandard chce zavést od roku 2012. * Šéf sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) nechce zvyšovat poplatky bez motivace pacientů k šetření. Založil koaliční komisi, která pracuje na určení nadstandardu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...