Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava Felliniho tvorby nabízí i lechtivé kresby žen

Česko

„Byla jsem jeho múzou,“ prozradila herečka Claudia Cardinalová u příležitosti zahájení výstavy k filmové tvorbě Federika Felliniho.

PAŘÍŽ Tvorba velikána italského a světového filmu Federika Felliniho (1920-1993) je námětem rozsáhlé výstavy, která byla v úterý zahájena v pařížské Míčovně. Pořádá se k 50. výročí premiéry jeho možná nejslavnějšího filmu Sladký život.

Návštěvníci Míčovny mohou do 17. ledna zhlédnout fotografie, plakáty, kresby, výňatky z filmů a další materiály, které dokumentují prameny inspirace a tvůrčí postupy věhlasného režiséra. Součástí akce je také retrospektiva jeho filmů, která začala právě včera promítnutím Sladkého života. Na programu je i diskusní kulatý stůl za účasti hereček Claudie Cardinalové, Anouk Aiméové a Magali Noëlové, které hrály ve Felliniho filmech.

Cardinalová v rozhovoru pro agenturu AFP potvrdila pověst Felliniho jako velkého improvizátora, u něhož se nikdy nevědělo, co se bude dít vzápětí. „U Felliniho neexistoval scénář. Vždy se improvizovalo. Kdybych měla srovnávat, ku příkladu práce s Viscontim byla pravý opak – bylo to téměř jako na divadle, každé gesto muselo být přesné,“ vzpomněla herečka. „Fellini vás prostě nechával dělat, co umíte. A já jsem byla jeho múzou,“ dodala také Cardinalová.

Pařížská výstava zdůrazňuje roli ženy jako Felliniho inspiračního faktoru a prvořadého prvku jeho děl. Divákům proto nabízí i ukázky režisérových vlastních kreseb a kresbiček inspirovaných ženami, jež vyšly i knižně. Výstava připomíná i Felliniho proslulý „casting přes zadek“, tedy filmový konkurs, při němž musely kandidátky na roli před režisérem stoupat v síťovaných šatech po schodišti. Fellini natočil svůj první film, Bílý šejk, v roce 1952. Sladký život vznikl o sedm let později a fotografie scény, v níž se švédská herečka Anita Ekbergová koupe v římské fontáně di Trevi, se stala ikonou celé jedné epochy. Felliniho posledním filmem byl Hlas luny z roku 1989.

lidovky.cz Ukázky vystavovaných kousků na www.lidovky.cz/kultura

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...