Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Po 15 letech bude k vidění Dalimilova kronika. Ale jen na víkend, říká mluvčí Národní knihovny

Dalimilova kronika foto: Lidové noviny

Pouze na tři dny vystaví Národní knihovna své nejvzácnější památky. Po dlouhé době budou k vidění Velislavova bible a latinský fragment Dalimilovy kroniky v rámci výstavy Kniha a závoj 1100 let od úmrtí kněžny a světice Ludmily. Kronika byla naposledy na veřejnosti před patnácti lety, upozorňuje v rozhovoru pro iDNES.cz mluvčí knihovny Lucie Šénvajc.
  7:36

Co bude vystavené na výstavě Kniha a závoj?
Celkem bude v Zrcadlové kapli 18 rukopisů a starých tisků. Těmi nejvzácnějšími budou Velislavova bible a latinský zlomek Dalimilovy kroniky.

Proč jsou rukopisy vystaveny na tak krátkou dobu?
Protože se jedná o to nejvzácnější, co v Národní knihovně máme. Navíc tyto knihy musí mít stálé prostředí, co se týče světla, teploty, vlhkosti, aby rukopisy vydržely co nejdéle. Toto prostředí, byť jsou v klimatizovaných vitrínách, pro ně není tolik vhodné, jako to, které mají v trezorech, kde jsou běžně uloženy.

Jak často se tyto rukopisy vystavují?
Často ne. Latinský zlomek Dalimilovy kroniky byl naposledy vystaven před téměř deseti nebo patnácti lety. Takže opravdu velmi výjimečně.

Jak jsou tato díla spojena s Ludmilinou osobností?
Ve všech vystavených dílech se Svatá Ludmila objevuje v různých kontextech. Výstava ukazuje, jak se na ni nahlíželo nebo jak ji představuje Velislavova bible či Dalimilova kronika. Celou spojovací linkou všech vystavených rukopisů a starých tisků je právě výskyt svaté Ludmily.

Kdy a kde se tedy bude výstava odehrávat?
Výstava v Zrcadlové kapli je od pátku do neděle, vždy od desíti do 18 hodin. Zároveň bude otevřena i výstava v galerii Klementinum, kde máme vystaveno dalších 39 originálů, které nejsou tolik vzácné, ale i ty mají velkou hodnotu. Tato výstava probíhá až do 30. ledna.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat