18. ledna 2016 23:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stavba domu bude jednodušší. Pobíhání po úřadech se má zkrátit až o polovinu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Získat stavební povolení patří v Česku k nejnáročnějším disciplínám, do jakých se lze pustit. V porovnání se zahraničím potřebuje stavebník až dvojnásobek razítek a čeká ho časově i finančně náročné kolečko po rozličných úřadech. Od příštího roku se má české stavebnictví přiblížit k dobrým evropským standardům – nový stavební zákon slibuje, že ušetří čas, energii i­ peníze.

„Cílem je zjednodušení, zrychlení a zefektivnění u všech druhů staveb,“ říká Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které zákon dokončuje a­s­účinností počítá od 1. ledna 2017.

To, co se dnes řeší v několika úředních rozhodnutích, která na sebe postupně navazují, se nově zvládne na jednom úřadě a v rámci jednoho procesu. Nejvíc si úlevy všimne například větší rodina, která se rozhodne stavět dům nad 150 metrů čtverečních a bude si chtít domov vybudovat mimo městskou zástavbu na „zelené louce“.

Teď musí nejdřív zajistit razítko, že dům může postavit na místě, které si vybrala. Pak ji čeká sehnání povolení, že stavba bude vypadat tak, jak si ji představují. A pokud náhodou staví poblíž chráněné oblasti, musí vyřešit i to, že svým domem nezasáhne třeba do migrační trasy žab.

Novinka, která má od popsané anabáze ulevit, se jmenuje koordinované řízení a povolení. Proces získávání razítka, kde stavba bude, a razítka o tom, jak bude vypadat, se smrskne do jednoho kroku v rámci jednoho úřadu. Proti dnešním lhůtám budou ty nové na polovině – lehčí případy mají úředníci zvládnout za šedesát dnů, ty složité za devadesát.

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC BRUSIČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč