Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstaviště má letos poprvé plno

Česko

BRNO Vlajková loď brněnského výstaviště, Mezinárodní strojírenský veletrh, klepe na dveře. A vedení veletržní společnosti v letošním roce poprvé hlásí: máme kompletně vyprodáno.

Plné tak budou všechny velké pavilony včetně v poslední době zřídka užívaných staveb z padesátých a šedesátých let, například hal B, C a D. Exponáty se objeví i na kolejích v areálu, například společnost Vítkovice představí svou lokomotivu poháněnou zemním plynem.

Přijet má přibližně 1600 vystavovatelů z 26 zemí. Ředitel veletrhu Jiří Rousek včera konstatoval, že se vracejí vystavovatelé, kteří loni kvůli ekonomické krizi od představení svých možností na brněnském výstavišti upustili. Zajímavá budou například jednání o dostavbě jaderné elektrárny Temelín.

Zaplněno bude ale také díky tomu, že se ve stejném čase konají v pisáreckém areálu rovněž technologické veletrhy, které se postupně od strojírenské přehlídky oddělily. Podle Rouska to bylo přáním vystavovatelů. Navíc se v areálu uskuteční například mezinárodní přehlídka bezpečnosti práce Interprotec, veletrh investičních příležitostí Urbis Invest a setkání Invex Forum.

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš označil za důležitou součást akce sněm Svazu průmyslu a obchodu, kterého se zúčastní i premiér Petr Nečas.

Zatímco loni vybrali pořadatelé za partnerskou zemi veletrhu Slovensko, letos budou mít podobnou pozici Rakušané. Obchodní rada rakouského velvyslanectví Nikolaus Seiwald připomněl, že Česká republika je jejich pátým největším obchodním partnerem, proto zaštítili národní účast.

Na výstavišti odhadují, že by si veletrhy, které oficiálně začínají v pondělí a potrvají do pátku, mohlo prohlédnout kolem osmdesáti tisíc lidí. Například dopravní podnik bude k výstavišti do Pisárek posílat speciální posilové tramvajové linky.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...