Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vystavit klenoty trvale? Zájem je, ale Hrad se brání

Česko

  7:00
PRAHA - Jeden z prvních, kdo v neděli ráno vystál frontu do Vladislavského sálu, aby si mohl prohlédnout české korunovační klenoty, byl německý turista. Do úterního odpoledne ho následovalo 5700 lidí. Většinou Čechů, ale fronta, v níž lidé často musejí stát i několik hodin, neodradí ani některé cizince.

Svatováclavská koruna. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pro ty by korunovační klenoty byly podle turistických agentur velkým lákadlem. Odrazují je ale právě několikahodinové fronty. „Rozhodně si myslím, že stálá expozice by znamenala zvýšení zájmu jak domácích, tak zahraničních návštěvníků,“ říká k tomu tisková mluvčí agentury CzechTourism Martina Fišerová.

Vystavené korunovační klenoty lákají. Přišly stovky lidí, fronta je na tři hodiny

Zatímco v zahraničí najdeme korunovační klenoty ve stálých expozicích, v Česku jsou vystavovány jen při zcela výjimečných příležitostech.

„Může za to“ Karel IV. Český král a římský císař, který nechal korunu vyrobit, ji zasvětil svatému Václavovi. „Neměla být určena k normální percepci. Král a lid viděli korunu opravdu jen při korunovaci a pak při pohřbu krále,“ vysvětluje historik umění z Univerzity Karlovy Jan Royt.

To, že se svatováclavská koruna vystavuje jen při zvláštních příležitostech, jako je jmenování prezidenta do úřadu, nebo jako teď k oslavám 700 let narození největšího Čecha, je tak svým způsobem zachování tradice a přání Karla IV.

Anketa

Měly by být korunovační klenoty vystaveny nepřetržitě?

Ano 263
Ne 362
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.