Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vystoupit z řady, dělat věci jinak

Česko

TELEVIZNÍ TÝDEN

Událostí televizního týdne se samozřejmě stal nedělní „Večer na téma...“ na ČT 2 věnovaný čtyřicátému výročí sebeupálení Jana Palacha. Pocta člověku, který „byl schopen pojmenovat to, co se stalo rok předtím“, tedy v osmašedesátém, jak v jednom z dokumentů říká kameraman Spalovače mrtvol Stanislav Milota, sestávala ze dvou dokumentů, které dokázaly být stručné, faktografické a přesné, ale i v kladném slova smyslu vypjaté.

První z nich, nazvaný Oběť nejvyšší, nejdřív suše zrekapituluje závěr pražského jara, ale pak se nezdráhá nabídnout mnohaminutový, bezeslovný, monumentální sestřih záběrů z Palachova pohřbu. Úvodní hudba svou disonancí připomíná mlácení do vyvrhnutého koncertního křídla oběšeného v Radokově Daleké cestě při scéně osvobození ghetta v Terezíně. Připomene se, že se Palach neupálil jen u sochy patronů českých zemí, ale i před Národním muzeem rozstříleným okupačními vojáky. A Milotovy záběry ukazují, že se Palachovi přicházely poklonit i úplně obyčejné babičky. Právě v takovou chvíli politika překračuje hranice nudných zpráv a stává se tím, čím má být v první řadě: souhrnem věcí, které se týkají celé obce. Později se Oběť nejvyšší nicméně zvrhává v přehnaně patetický videoklip a nakonec neodpovídá na základní otázku generace narozené daleko po událostech ledna 1969: jak je možné, že se tuhle pochodeň, přiživenou později Janem Zajícem, podařilo uhasit. Druhý dokument, Palachův týden, pak hlavně skládá dohromady dobové výpovědi účastníků demonstrací z ledna 1989 a výtečně ilustruje myšlení a jednání režimu, kterému umíraly poslední mozkové buňky.

V úterý večer pak ČT 2 nabídla další díl cyklu Burianův den žen, věnovaný tentokrát předsedkyni nacionalistické Národní strany Petře Edelmannové. Žánru portrétu ženských osobností se protentokrát vymyká a spíše než profil mladice, která může nabídnout jen banální sentence, dokumentuje vlny politického života, v nichž se tato mladá žena sotva učí plavat. Manifestace Národní strany k výročí 28. října 2008, doprovozená písní náckovské skupiny Orlík a populistickými projekcemi, či pokus projít romskou čtvrtí v Přerově, při němž členové strany nejsou schopni odpovědět ani na ty nejjednodušší otázky, jsou nicméně scény, které vypovídají samy za sebe.

Česká televize se však tento týden vyznamenávala průběžně a nasazovala filmy, které trčí ven jako bolavý palec. Nedělní Revizoři na ČT 2 ukázali, proč maďarská kinematografie oproti té naší dokáže držet krok se zaoceánskou. V podobný čas na ČT 1 běžely Pusinky, jeden z nejoriginálnějších, nejupřímnějších a nejbolestnějších českých snímků posledních roků, který předloni po právu vyhrál hlavní cenu na festivalu českých filmů Finále a neztratil by se ani v zahraničí. O den dřív v rámci cyklu Zlatá šedesátá ČT 2 uvedla Sběrné surovosti Juraje Herze – brutálně poetický snímek, jenž stojí mimo většinovou hladivost Menzelových adaptací Hrabalových textů a svým jménem nelže. Pondělní Sekretářka zase nabídla vtipný pohled na nestandardní sexualitu a úterní Desperado byl připomenutím počátků jednoho z nejsamostatnějších amerických režisérů současnosti Roberta Rodrigueze. ČT tentokrát odvedla práci na jedničku s hvězdičkou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!