Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na jihu Moravy se přehnala silná bouře, zničila střechu rodinného domu

Česko

  20:26aktualizováno  5. června 9:54
Jihomoravským krajem se v sobotu podvečer prohnaly supercelární bouře. Hasiči v regionu zasahovali asi na padesáti místech, nejčastěji šlo o popadané stromy, sloupy elektrického vedení nebo zatopené sklepy. Na Brněnsku vítr poničil střechu rodinného domu. Bouřky udeřily i v Jihočeském kraji, podle snímků lidí na sítích padaly kroupy o velikosti padesátikorunové mince.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: AP

Hasiči evidovali v Jihomoravském kraji asi padesát událostí. „Na Břeclavsku nás zaměstnává i čerpání vody ve čtyřech případech. Ve dvou případech jsme řešili pád elektrických sloupů. V Přibicích zasahujeme u zničené střechy rodinného domu,“ uvedli hasiči na Twitteru. Po jedenácté hodině večer oznámili, že se situace uklidnila a že zasahují už jen u jednotek událostí.

V obci Rožmitál na Šumavě v jižních Čechách padaly kroupy o velikosti padesátikorunové mince. Lidé záběry sdíleli na sociálních sítích.

„Právě teď Mikulov 19:30 je to něco neskutečného,“ napsal muž v sobotu na Facebooku a sdílel záběry přicházející bouře.

V Šakvicích na Břeclavsku byly vítr a kroupy tak silné, že projíždějící auta musela zastavovat uprostřed silnice. Zachytila to jedna obyvatelka na snímku, který sdílela na sítích.

Některým „lovcům bouřek“ se podařilo i zachytit blesky, které bouři doprovázely. O fotky blesků se podělil muž, který fotil v sobotu v noci na Olomoucku. „Tak blízko jsem ho vážně nečekal. Ukrutná rána,“ napsal ke snímkům.

Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami pro Jihomoravský kraj v sobotu večer. „V jižní části České republiky se vyskytují pravděpodobné supercelární bouře, aktuálně se nejnebezpečnější nachází na Břeclavsku“ uvedli před 20h večer na Facebooku.

Výstrahu před supercelou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu v 19:42 hodin. Časovou platnost měla od 19:40 do 20:30 hodin a to pro Jihomoravský kraj, konkrétně pro okresy Břeclav, Hodonín, Hustopeče, Mikulov.

Supercely jsou bouře, které nejsou nijak mimořádné co do rozměru. Předpona super- značí charakter bouře co do její intenzity a nebezpečnosti jejích projevů. Tyto bouře jsou velmi často doprovázeny intenzivními krupobitími. Rekordní průměry krup, které dokážou vytvořit, jsou až přes 15 centimetrů.

Varování před bouřkami v Jihočeském a Plzeňském kraji vydal ČHMÚ už v sobotu dopoledne, výstraha platila do 20 hodin večer pro celý Jihočeský kraj a většinu Plzeňského kraje zejména pro Blovice, Domažlice, Horažďovice, Horšovský Týn, Klatovy, Nepomuk, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Stod, Stříbro, Sušice, Tachov.

„Nebezpečí budou představovat zejména kroupy a blesky,“ uvedli v sobotní výstraze meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚ.

„Lokálně nelze vyloučit ani přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů či sklepů. Nárazy větru mohou lámat větve stromů,“ doplnili. Lidé by si proto měli podle meteorologů dávat pozor při pohybu venku nebo při jízdě autem.

V celém Česku platila výstraha před bouřkami také v noci na sobotu. Bouřky přes republiku postupovaly od západu na východ, větší škody nezpůsobily.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat