Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Silnice v celé zemi zasypal sníh. Cestáři nabádají k opatrnosti

Sněhová nadílka ve Zbýšově. foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Sníh na některých komunikacích v Česku působí od rána dopravní komplikace. V kombinaci se silným větrem se mohou ve vyšších polohách tvořit sněhové jazyky, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Jinde leží již vrstva ujetého sněhu. Silničáři proto uzavírají některé tahy, řidiči musí zvolit objízdné trasy.
  8:47aktualizováno  23:03

Silnice v horských oblastech Libereckého kraje pokryl nový sníh, v noci připadlo místy několik centimetrů. Přes den může přibýt dva až osm centimetrů sněhu, na horách až 15 centimetrů převážně mokrého sněhu. Meteorologové varují také před lokálním výskytem náledí a zmrazků, přes den se přidá i silný vítr s nárazy o rychlosti kolem 55 kilometrů v hodině, na horách až 70 kilometrů. 

Pro nákladní auta nad šest tun je od pondělí v důsledku předchozího sněžení uzavřená na Liberecku silnice III. třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo, řidiči kamionů musí po silnici I/13 přes Frýdlant. Na několika místech v kraji průjezd vozidel komplikují nehody.

Silničáři ve 22:00 znovu zprůjezdnili pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnici z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska, která byla zavřená kvůli sněžení.

Na Jablonecku a Semilsku jsou na silnicích I. třídy zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření a na vozovkách nižších tříd je ujetý či rozbředlý sníh. Zbytky rozbředlého sněhu jsou na silnicích v Lužických horách na Českolipsku, jinak jsou povrchy vozovek v kraji převážně mokré.

Řidiči musejí být opatrní při cestě do Krkonoš. Řadu silnic tam pokrývá vrstva ujetého sněhu. Na hřebenech hor leží asi čtvrt metru sněhu, z toho je zhruba polovina nového. Ujetý sníh leží i na silnicích v Orlických horách, kde si řidiči musejí dát pozor i na sněhové jazyky, uvedli silničáři a horská služba.

Sníh leží od pondělního večera také na silnicích v Karlovarském kraji, kvůli sílícímu větru se mohou tvořit i sněhové jazyky. Kluzké jsou ale i silnice nižších tříd například na Chebsku. Před sněhem na vozovce varují silničáři hlavně v Krušných horách. Vrstva sněhu s vyjetými kolejemi je například na hlavním tahu ve směru z Ostrova na Boží Dar. Náledí se vyskytuje například na silnici u Mnichova na Chebsku. U Teplé uvázl kamion.

Sněhové jazyky

Na vozovkách v Kraji Vysočina se ráno začaly tvořit sněhové jazyky, hlavně ve vyšších návětrných polohách. K ránu byly jinak hlavní silnice mokré po chemickém ošetření, na nesolených trasách byla vrstva ujetého sněhu posypaná drtí. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, řekl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený.

Místy může v kraji připadnout pět až deset centimetrů sněhu. Později se bude sněžení v polohách přibližně pod 500 metry nadmořské výšky měnit v déšť se sněhem. Na Vysočině byly sněhové přeháňky i v pondělí večer, na několika místech nemohly vyjet kamiony. Silničáři měli v kraji přes noc 145 výjezdů.

Zpočátku dne se mohou tvořit sněhové jazyky také v Ústeckém kraji.  Meteorologové očekávají nárazy větru až 70 kilometrů v hodině, na horách 110 kilometrů v hodině. Místy může napadnou až deset centimetrů sněhu.

Silnice jsou v Ústeckém kraji nyní sjízdné se zvýšenou opatrností, na horách mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. Meteorologové varují před náledím a zmrazky. Na Cínovci by měli řidiči počítat s námrazou, vyplývá z dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic. Na většině území kraje přes noc napadl sníh, ve vyšších polohách až několik centimetrů.

Před sněhovými jazyky varují meteorologové také ve výše položených oblastech Pardubického kraje. Cestáři upozorňují zejména na regiony Hlinska, Lanškrouna a Poličky, uvedli na webu. Kromě možnosti tvorby sněhových jazyků je na silnici I/11 mezi Jabloncem nad Orlicí a Červenou Vodou na Orlickoústecku vrstva ujetého sněhu. Silničáři tam nesmí používat posypové soli, komunikaci udržují drtí.

V regionu Železných hor na Chrudimsku zůstává na vozovkách, které jsou udržované drtí, ujetá vrstva sněhu, v lesních úsecích může být zledovatělá. Ostatní silnice druhých a třetích tříd jsou zatím mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností, silnice prvních tříd také.

Náledí na Moravě

Silnice na jihu Moravy jsou většinou mokré po chemickém ošetření a sjízdné bez omezení. K opatrnosti nabádají silničáři řidiče pouze na Blanensku a Znojemsku, kde ranní teploty shodně klesaly ke třem stupňům pod nulou.

Do ulic Brna vyjely v noci kvůli hrozící ledovce všechny posypové vozy, po 6:00 výjezd skončil. „Během tohoto výjezdu bylo chemicky ošetřeno 377 kilometrů komunikací v naší správě, přičemž bylo spotřebováno 63 tun posypového materiálu. Veškeré komunikace na území města Brna, které jsou v naší správě, jsou nyní mokré a sjízdné,“ informoval provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

Se zvýšenou opatrností je sjízdná většina silnic ve Zlínském kraji. Na mokrých silnicích na Vsetínsku se však může místy tvořit náledí. Na Kroměřížsku hrozí při poklesu teplot riziko namrzání vozovek.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude v úterý ve Zlínském kraji zpočátku většinou oblačno, místy se sněhovými přeháňkami. Hlavně na Valašsku a v Bílých Karpatech může napadnout pět až deset centimetrů nového sněhu, ve vyšších polohách se budou tvořit sněhové jazyky.

Opatrní by měli být řidiči také v Moravskoslezském kraji. Zejména v horských oblastech by měli dbát zvýšené opatrnosti. Silnice jsou mokré po chemickém ošetření, někde jsou sněhové přeháňky či prší se sněhem a je snížená dohlednost.

Na inertně udržovaných silnicích nižších tříd například na Opavsku je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Pro nákladní vozy těžší 12 tun je uzavřena silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi Frýdlantem nad Ostravicí a částí Bílé Hlavatou, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat