Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vystrčil hodlá o cestě na Tchaj-wan jednat s ministerstvem zahraničí. Chce mít i podporu Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystčil (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Senátu Miloš Vystčil (vlevo). | foto: ČTK/Šimánek Vít

PRAHA Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) by pro případnou cestu na Tchaj-wan chtěl mít podporu Senátu a ministerstva zahraničních věcí. O formě podpory horní komory zatím nepřemýšlel, v úvahu připadá například usnesení jejího zahraničního výboru nebo usnesení celého Senátu. S ministerstvem chce diskutovat o hospodářském i lidskoprávním rozměru cesty. Řekl to ve středečním rozhovoru televizi CNN Prima News.

„Podpora Senátu se dá vyjádřit například usnesením Senátu, usnesením zahraničního výboru Senátu, to jsou různé možnosti. Zřejmě podpora pléna Senátu by byla tou nejmohutnější a nejmasivnější,“ řekl Vystrčil. Z hlediska jiného než ekonomického rozměru cesty je podle něj důležité, aby Česká republika ukázala, že je stále zemí, pro kterou jsou lidská práva důležitá, a že se zajímá o rozvoj demokracie po celém světě.

Vystrčil po úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že pokud bude Čína diktovat Česku a Senátu, co mají dělat, cesta na Tchaj-wan se stává reálnější. Hlava státu podle něj trvá na tom, že mise na Tchaj-wan by Česku a jeho ekonomice neprospěla.

„Já jsem argumentoval, že máme ekonomické zájmy minimálně stejně velké, možná i větší na Tchaj-wanu. Že Tchaj-wan je zemí, která s námi dlouhodobě spolupracuje a obraz zahraničního obchodu je minimálně stejně velký jako s Čínskou lidovou republikou z hlediska toho, co my můžeme například uplatnit na tchajwanských trzích, z hlediska toho, jak můžeme využívat jejich poznatky týkající se zejména informačních technologií,“ řekl dnes předseda Senátu.

Před cestou na Tchaj-wan v lednu varovalo bývalého předsedu Jaroslava Kuberu (ODS) čínské velvyslanectví. Kubera dopis dostal během lednového setkání se Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na Hradě. Dokument prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví. Dokument z čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti. O okolnostech vzniku dopisu a jeho předání jednal v úterý Vystrčil se Zemanem, ale bez dosažení shody.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.