Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vystrčil ‚zaplatí vysokou cenu‘, vzkázal Peking. Předseda Senátu mluví o zásahu do vnitřních záležitostí Česka

Předseda Senátu Miloš Vystrčil vystoupil na podnikatelském fóru v Tchaj-peji. foto: ČTK

Tchaj-pej - Předsedu českého Senátu Miloše Vystrčila mrzí prohlášení čínského ministra zahraničí, zasahuje podle něj do vnitřních záležitostí České republiky. Přesto věří, že Česko bude mít dobré vztahy se všemi zeměmi. Vystrčil to řekl v Tchaj-peji českým novinářům v reakci na slova šéfa čínské diplomacie, který řekl, že Vystrčil "zaplatí vysokou cenu" za porušení principu jedné Číny. Ministerstvo zahraničí si v reakci na výroky Pekingu předvolá čínského velvyslance. Náměstek ministra zahraničí Tlapa si v pondělí předvolal čínského velvyslance, vyjádřil zásadní nesouhlas s vyjádřením čínské strany k Vystrčilově cestě.
  7:07aktualizováno  18:45

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil „zaplatí vysokou cenu“ za porušení principu jedné Číny tím, že oficiálně navštívil Tchaj-wan. Podle prohlášení, které v pondělí podle agentury Reuters zveřejnilo čínské ministerstvo zahraničí, to řekl šéf čínské diplomacie Wang I.

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil vystoupil 30. srpna 2020 v Tchaj-peji na...
Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu připíjí 30. srpna 2020 v Tchaj-peji při...

„Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ řekl Wang, který je na návštěvě Německa. Wang dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“ a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“ předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním.

Čína požaduje po všech zemích, s nimiž má diplomatické vztahy, aby se držely zásady jedné Číny. To mimo jiné znamená, že nemají navazovat mezistátní vztahy s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii.

Čína už dříve proti cestě opakovaně protestovala. S letem nesouhlasili také třeba prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš. Podporu naopak Vystrčil získal od Spojených států, vyslovil mu ji například americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Podobná slova obdržel Kubera v dopise

Vystrčil na Tchaj-wanu povečeřel s šéfem tamní diplomacie, cestu při tom označil za historickou

Podle Vystrčila je Wangovo prohlášení podobné tomu, co bylo obsaženo v čínském dopise, který obdržel bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Připomněl tak kauzu dokumentu, který byl objeven v pozůstalosti Kubery. Čínská ambasáda se v něm ostře vymezovala proti jeho plánované cestě na Tchaj-wan.

„Mě samozřejmě to prohlášení mrzí, protože zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jsme svobodná země, která má zájem mít dobré vztahy se všemi, a já věřím, že tomu tak bude i přes to prohlášení,“ řekl Vystrčil českým novinářům. „Znovu musím zopakovat, že tato cesta nemá v žádném případě cíl se vůči někomu vymezovat. Tato cesta má za účel spolupracovat a vytvářet co nejlepší podmínky pro hospodářský rozvoj České republiky a samozřejmě pro spolupráci mezi demokratickými zeměmi,“ dodal.

Ministerstvo zahraničí bude chtít z čínské strany vysvětlení

Premiér Babiš uvedl, že o záležitosti mluvil s Petříčkem, který jej momentálně doprovází na zahraniční cestě do Slovinska. „Ten komentář je nemístný a nepatřičný a ministr slíbil, že to bude po úřední lince řešit. Pověří úředníky, aby panu velvyslanci vysvětlili, že jsme suverénní země,“ uvedl Babiš ke schůzce velvyslance s náměstkem Martinem Tlapou, která se uskutečnila po poledni.

Náměstek ministra zahraničí Tlapa si předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-mina a vyjádřil s výrokem šéfa čínské diplomacie zásadní nesouhlas. Uvedl, že Wangovo vyjádření bylo nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi.

Podle agentury Kjódó byl předvolán na čínské ministerstvo zahraničí také český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík. Náměstek ministra Čchin Kang mu podle agentury sdělil, že Vystrčil „porušil čínskou suverenitu otevřenou podporou ‚nezávislosti‘ Tchaj-wanu a odštěpeneckých sil“. Čchin rovněž vyjádřil naději, že Česko podnikne „praktické kroky“, aby „dodrželo princip jedné Číny a vyhnulo se dalšímu poškození vzájemných vztahů“, citovala jej státní televize CGTV s tím, že Vystrčilovo počínání na Tchaj-wanu je „zlomyslné“ a „krátkozraké“.

Peking požaduje po všech zemích, s nimiž má diplomatické vztahy, aby se držely zásady jedné Číny. To mimo jiné znamená, že nemají navazovat mezistátní vztahy s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí zopakoval, že současná česká vláda stejně jako ty předchozí uplatňuje politiku jedné Číny a že proto Vystrčilovi cestu nedoporučil. Dodal však, že se hodlá proti „příkrým slovům“ čínské diplomacie ohradit.

Podle opozice je vyjádření Pekingu nepřijatelné

„Je to zcela nepřijatelný výrok a reakce na něj tomu musí odpovídat. Mentalita Číny, kdy nás nevnímá jako suverénní stát a jedná s námi z pozice síly, je neakceptovatelná. Předseda Vystrčil reprezentuje svou návštěvou suverénní parlamentní politiku, plně ho v dané věci podporuji. Je potřeba ukázat, že jsme zemí, kterou reprezentují její svobodně zvolení politici. Doufám, že tento postoj bude jasně prezentovat i ministr Petříček,“ napsal  předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan.

„Cesta předsedy Senátu je v zájmu ČR, nikoho neohrožuje a není vůči nikomu myšlena nepřátelsky. Čínské výhružky ničemu nepomohou, jen zvětšují problémy v česko-čínských vztazích a pro nás jako suverénní zemi jsou absolutně nepřijatelné,“ poznamenal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

„Vyhrožování čínského ministerstva zahraničí je už za absolutní hranou a nepřijatelné. Je správné, že si Tomáš Petříček a ministerstvo zahraničí předvolali čínského velvyslance. Ale to nestačí, očekávám jeho odvolání a povolání našeho velvyslance z Pekingu domů na konzultace,“ poznamenal na twitteru Bartošek.

Za nehorázné považuje vyjádření Wanga I též předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše. Nemůže! A naše diplomacie to musí dát silně najevo,“ uvedla v tiskovém komentáři s narážkou na to, že premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiéři Alena Schillerová (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) v březnu osobně přišli spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které do Prahy přepravilo dodávku v Číně zakoupených ochranných pomůcek. Čínské lidové republice tehdy v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru napsal: „Česká republika vedla od dob prezidenta Václava Havla směrem k zahraničním partnerům politiku komunikace. Nyní jsme se dostali jako jediní v Evropě na cestu konfrontace, která roztáčí spirálu nepřátelských aktů a prohlášení. Není to dobrá zpráva pro budoucnost.“ Českému rozhlasu Radiožurnál řekl, že se Česko dostává do středu souboje velmocí a že není přijatelné, aby Česká republika byla předmětem dramatických prohlášení. 

Vystrčil na Tchaj-wan přiletěl v neděli, cestu ukončí v pátek. Proti návštěvě Čína několikrát ostře protestovala. Postavili se proti ní také například český prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš.

Tchaj-wan láká na byznys: Vystrčil veze na ostrov desítky podnikatelů. Kraluje IT, zdravotnictví i stavebnictví

V pondělí se předseda horní komory Parlamentu zúčastnil setkání českých a tchajwanských firem na podnikatelském fóru. Na Tchaj-wan s ním přicestovali zástupci asi čtyřicítky českých podniků, většinou z oblasti nových technologií.

Vystrčil, kterého doprovází sedm senátorů či pražský primátor Zdeněk Hřib, řekl, že čeští politici na Tchaj-wan přijeli, aby vytvořili vhodné prostředí pro spolupráci českých a tchajwanských podnikatelů i obou zemí. Cílem cesty samotných podnikatelů podle něj je, aby navázali potřebné kontakty a uzavřeli výhodné kontrakty. „Prosím, udělejme všechno proto, aby tomu tak bylo. Sledují nás nejen lidé v Česku, nejen lidé na Tchaj-wanu, ale sleduje nás celý svět,“ vyzval šéf Senátu. Úspěšnost mise podle něj ovlivní budoucnost. Českým podnikatelům poděkoval za odvahu na Tchaj-wan přijet.

Na konferenci vystoupila i tchajwanská ministryně hospodářství Wang Mej-chua. Poznamenala, že česko-tchajwanské podnikatelské fórum je jedinou velkou akcí, kterou Tchaj-wan od vypuknutí epidemie koronaviru uspořádal. Připomněla, že Tchaj-wan téměř 140 dní po sobě nezaznamenal žádné místní případy nákazy koronaviru. Omluvila tak přísná hygienická opatření, která cestu české delegace doprovází. Její členové musí mít neustále nasazeny roušky a podstoupit museli dva testy na koronavirus v ČR a jeden po příletu do Tchaj-peje. Další test je čeká v úterý.

Čínská ambasáda zkritizovala Vystrčila. Prý je lhostejný vůči vzájemným vztahům a ignoruje názor veřejnosti

Wangová poznamenala, že ačkoli jsou Česko a Tchaj-wan geograficky vzdálené země, vztah mezi nimi byl vždy velmi těsný. Připomněla investice tchajwanských firem v ČR i společné podniky, které české a tchajwanské společnosti založily na Tchaj-wanu, aby společně pronikly na asijsko-pacifický trh.

Cesta Vystrčila budí velkou pozornost. Čína s ní zásadně nesouhlasí. Vystrčil a další členové politické části delegace však opakovaně zdůraznili, že Česká republika se nemůže podřídit čínským námitkám.

Autor: