Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Šéf Senátu Vystrčil dorazil na Ukrajinu. Doprovází ho další čeští a polští senátoři

Miloš Vystrčil spolu s maršálkem polského Senátu Grodzkým jedou na Ukrajině automobilem, oba v ochranných vestách. (14. dubna 2022) foto: Twitterový účet Miloše Vystrčila

Předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil ve čtvrtek dopoledne dorazil spolu s delegací na Ukrajinu. Senátní delegace navštívila města Irpiň, Buča i Borodjanka a účastnila se také zasedání Nejvyšší rady. Při svém projevu Vystrčil přirovnal ukrajinská města zdevastovaná ruskou invazí k městům vypáleným za druhé světové války v Protektorátu.
  7:17aktualizováno  17:41

„Nesmíme ani na minutu, ani na vteřinu připustit, aby se Ukrajina, abyste se Vy, Ukrajinci, dostali do naší ‚mnichovské‘ situace. Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou,“ řekl Vystrčil ve svém projevu, který přednesl v rámci zasedání Nejvyšší rady v Kyjevě. Předseda českého Senátu přirovnal osud měst vyvražděných Putinovými vojáky k nacisty vypáleným obcím Lidice a Ležáky.

Rusko pod vedením prezidenta Vladimira Putina v „bezohledném velmocenském snění“ vyvolalo barbarskou a brutální válku a Putin a také běloruský prezident Alexandr Lukašenko musí být podle Vystrčila za válečné zločiny na Ukrajině potrestáni.

„V akutní fázi války vám můžeme a musíme poskytnout zbraně i humanitární pomoc. Je to nejen naše gesto podpory, ale i naše vyjádření víry, že tuto válku, kterou jste si nevybrali a nevyprovokovali a kterou přesto musíte vést, vyhrajete,“ uvedl. 

Po válce bude muset být společným cílem vybudovat na válečných troskách novou silnou a svobodnou Ukrajinu. „Když říkám společné, mám na mysli jasnou nabídku perspektivy plného a plnohodnotného členství Ukrajiny v Evropské unii,“ prohlásil Vystrčil.

Na závěr vystoupení parafrázoval výrok prvního českého prezidenta Václava Havla, když popřál všem, „aby ukrajinská pravda a láska zvítězily nad ruskou lží a nenávistí“.

Senátní delegace v zemi sužované válkou navštívila kromě Kyjevu také města Buča, Irpiň a Borodjanka, kde mohla zkázu po ruských vojácích vidět na vlastní oči.

Miloš Vystrčil dorazil vlakem do Kyjeva spolu s delegací českých a polských senátorů. Přijeli na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka, sdělila tisková tajemnice horní parlamentní komory Jana Taušová. Na Ukrajině doprovázejí Vystrčila první místopředseda Senátu Jiří Růžička, nezávislý senátor Pavel Fischer a také polští senátoři v čele s předsedou komory Tomaszem Grodzkým. 

Vystrčil ve čtvrtek brzo ráno na Twitteru zveřejnil společnou fotografii senátorů z vlaku s komentářem „Jsou pozvání, která se neodmítají“ a hashtagem Senát na Ukrajině. Později přidal fotografie, jak spolu s maršálkem polského Senátu Grodzkým jedou v ochranných vestách automobilem a také ze společné návštěvy parlamentních předáků v Borodjance.

Návrat českých senátorů do Prahy se předpokládá v pátek ráno, po příjezdu by se v sídle horní komory měl uskutečnit briefing.

Před měsícem podnikl cestu do Kyjeva český premiér Petr Fiala, a to společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. V ukrajinské metropoli se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenskými i premiérem Denysem Šmyhalem. 

Cílem jejich návštěvy bylo podpořit Ukrajinu. Po nich Kyjev navštívili také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger, nedávno také britský premiér Boris Johnson, rakouský kancléř Karl Nehammer a další evropští politici.

Fiala čtvteční Vystrčilovu cestu do Kyjeva podpořil. „Považuji za velmi důležité, že politici z Evropy na Ukrajinu jezdí, a vyjadřují tak podporu zemi zasažené ruskou agresí. Přeji mu šťastný návrat domů,“ napsal český premiér na Twitteru. 

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) řekl, že s ním Vystrčil cestu na Ukrajinu konzultoval a že mu ji doporučil. Podle šéfa české diplomacie je návštěva i jakýmsi potvrzením, že Česko za Ukrajinou stojí. „Pro Ukrajinu je velice důležitý každý symbolický akt podpory, oni dnes doslova bojují na život a na smrt,“ řekl novinářům. 

Senát minulý týden schválil stanovisko, podle něhož Rusko musí nést následky za rozpoutání války proti Ukrajině včetně platby reparací. Horní parlamentní komora také konstatovala, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečného zločinu podle mezinárodního práva a že únosy obyvatel Ukrajiny do Ruska jsou neospravedlnitelné.

Ruští představitelé, kteří jsou odpovědní za válečné zločiny, musí být podle Senátu postaveni před soud a potrestáni. Téměř totožné usnesení přijala také Sněmovna.

Stefančuk se začátkem dubna on-line připojil ke schůzce lídrů parlamentů Česka, Slovenska a Rakouska. Informoval je o nejnovějším vývoji ve své zemi a o tom, jak pokračují boje i snahy o mírová jednání. Stefančuk poděkoval třem středoevropským zemím za pomoc a za vstřícné přijetí ukrajinských uprchlíků. 

Do Česka podle odhadů dorazilo přes 300 tisíc Ukrajinců, hlavně žen a dětí. Šéf ukrajinského parlamentu požádal také o uvalení dalších sankcí vůči Rusku a o zabavování majetku ruských  oligarchů.Česko od začátku bojů posílá Kyjevu vojenskou i humanitární pomoc.

Autoři: ,