Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vystřihněte si svou pilotku

Česko

Do škol a školek míří nové pomůcky zaměřené na odstraňování genderových stereotypů

PRAHA Pilotem letadla nemusí být pokaždé jen muž, naopak pečení cukroví nepřísluší pouze ženám. Přesně to se budou moci od září dozvídat děti v mateřských a základních školách pomocí vystřihovánek a omalovánek.

Od příštího školního roku budou mít totiž mateřské a základní školy k ruce novou pomůcku, jak učit děti rovné příležitosti bez genderových stereotypů, zaměřených hlavně na výběr zaměstnání. „Připravujeme pracovní listy, které jsou myšleny jako aktivní složka. Děti budou moci vystřihnout postavu, kterou si vybarví, složí a slepí tak, aby stála a dítě si s ní mohlo poté i hrát,“ vysvětlila jedna z autorek vystřihovánek Ivana Šindlerová z Evropské kontaktní skupiny.

Děti si tak budou moci například vystřihnout postavičku starostky, pilotky letadla, fotbalové rozhodčí nebo cukráře, kadeřníka či policistky a policisty, potápěče a potápěčky.

„Dohromady bude čtrnáct postaviček. Cílem je, aby si chlapci hráli třeba s pilotkou letadla,“ dodala Šindlerová.

Využití pracovních listů bude záležet hlavně na kreativitě pedagogů. Evropská kontaktní skupina tak navazuje na úspěch genderových omalovánek, které pro předškoláky připravila v roce 2007.

„Měly veliký úspěch. Děti se v nich seznamovaly i s jiným rozdělením rolí v rodině, než jsou běžně zvyklé,“ připomněla Šindlerová. Vystřihovánky budou vydány ve dvanáctitisícovém nákladu.

Výhodou – oproti zmiňovaným omalovánkám – je, že předlohu budou moci učitelé dětem okopírovat a podle potřeby rozdávat. Mohly by se tak dostat k mnohem většímu množství dětí. Pro školy nebude jejich používání povinné, bude záležet jen na samotných učitelích, zda je využijí.

Právě odstraňování genderového stereotypního chování je stále na českých školách problémem. Vina je jak na straně rodičů, tak na straně škol. „Genderový stereotyp najdeme v řadě školních učebnic. Je ale důležité otevírat dětem nové obzory, aby nebyly omezovány stereotypy a vybíraly si aktivity, které je skutečně zajímají,“ vysvětlila ředitelka neziskové společnosti Gender Studies Linda Sokačová. A právě povědomí hraje v pohledu na tuto problematiku největší roli. Potvrdila to na včerejší evropské konferenci o překonávání genderových stereotypů i Elina Lahelma z finské univerzity.

Právě ve Finsku mají již od roku 1987 zákon o rovnosti mužů a žen. Přesto i po dvaceti letech bojují se stereotypy. Zvláště pak na školách. „Stále se setkáváme se stereotypy. Učitelé například přiznávají, že při výuce finštiny hledají převážně knihy, ve kterých jsou hlavními hrdiny chlapci. To aby žáky čtení bavilo. Automaticky předpokládají, že dívky bude bavit si číst o čemkoliv. Výsledkem ale je, že mají špatné výsledky jak žáci, tak žákyně,“ řekla Elina Lahelma.

***

„Připravujeme pracovní listy, které jsou myšleny jako aktivní složka.“

Půl na půl

Rovnými přiležitostmi žen a mužů se dlouhodobě zabývá nezisková společnost Gender Studies. Ta také v minulosti přišla s informační kampaní o genderových stereotypech s názvem Půl na půl, která byla zaměřena právě na tuto problematiku. Na obrázcích, které vznikly v rámci kampaně, jsou zachyceny ženy v rolích, které jsou stereotypní společností přisuzovány mužům, a naopak.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!